pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Za výbuchem v Hamru bylo porušení pravidel likvidace chemikálií

Znalecké posudky z oboru chemie potvrdily, že příčinou loňského výbuchu v areálu firmy Purum na Českolipsku bylo nedodržení technologického postupu při likvidaci chemických látek. Z posudků také vyplynulo, že pracovníci firmy hrubě porušovali zásady bezpečnosti práce, řekla mluvčí policie Ivana Baláková. „A to například tím, že nepoužívali předepsané ochranné pomůcky," dodala.

Policie výbuch prověřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. V případu ale podle Balákové nebyl zatím nikdo obviněn. „Jsme stále ve fázi prověřování případu," řekla.

Při nečekané chemické reakci v provozovně likvidace nebezpečných odpadů v Hamru na Jezeře bylo loni v listopadu osm pracovníků zraněno, jeden z nich později zemřel v nemocnici. S uniklými chemikáliemi se dostali do styku nejen záchranáři, hasiči a policisté, ale i zdravotníci, kteří se o zraněné starali v nemocnicích. Mnozí měli respirační a kožní potíže. Při neštěstí unikly do ovzduší sloučeniny vysoce koncentrované kyseliny sírové a silně zásaditého hydroxidu sodného s příměsí dalších chemických sloučenin. Vdechnutí těchto látek při havárii způsobilo podle dřívějšího vyjádření policejní mluvčí i smrt třiašedesátiletého zaměstnance firmy.

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje má po zásahu stále šest vozů mimo provoz. Jde o sanitky a vůz lékaře, které na místě zasahovaly nebo převážely zraněné. Vozy musely být dekontaminovány a čekají na technickou kontrolu, která je podmínkou pro jejich vrácení do provozu. „Vozy jsou nadále odstavené. Teď se řeší znalecké posudky a je to i stále závislé na vyšetřování policie a dalších okolnostech," řekl mluvčí krajské záchranné služby Michael Georgiev.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto HZS LK

Štítky kriminalita, neštěstí, zdraví, odpady, Hamr na Jezeře

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.