úterý 18. května 2021 Nataša

Dříve zde byl Hospitálek, dnes dům v Doksech přibližuje Máchu a místní rybáře

Roubená stavba v Doksech byla kdysi zázemím pro staré a práce neschopné vysloužilce z panského dvora. Posledních dvacet let ale nabízí objekt dvě expozice. Jedna je věnována životu a dílu Karla Hynka Máchy, druhá tradici rybářství a rybníkářství na Českolipsku.

Takzvaný Hospitálek z období baroka je nejstarší dochovanou budovou v Doskech. Nachází se na křižovatce ulic Komenského, Valdštejnské a Máchovy. „Špitál pro nemohoucí z panského dvora nechala vystavět v roce 1669 hraběnka Marie Františka z Vrtby, druhá manželka Kryštofa Ferdinanda z Heissensteinu. Protože většina těchto středověkých i pozdější novověkých útulků pro nemocné, přestárlé a chudé měla svého špitálního kaplana, i Hospitálek se v roce 1723 dočkal své kaple s oltářem umístěné v přízemí,“ sdělil mluvčí kraje Jan Mikulička.

Nyní budovu spravuje Vlastivědné muzeum v České Lípě. V současnou podobu se začala budova měnit v šedesátých letech, kdy vznikla pamětní síň romantického básníka Karla Hynka Máchy. Do roku 1968 zde dokonce sídlila městská knihovna.

Velkou proměnou pak Hospitálek prošel v 80. letech. „Tehdy zde byla nově zpracována také expozice věnovaná životu a dílu tohoto básníka. Od roku 1999 jsou v budově dvě stálé expozice – kolekce Karla Hynka Máchy, který zůstane s tímto krajem navždy spjat, a výstava věnovaná rybářství a rybníkářství na Českolipsku,“ komentoval Mikulička.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Liberecký kraj

Štítky Českolipsko, Doksy, hospitálek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.