úterý 18. května 2021 Nataša

Oprava hráze Hradčanského rybníku komplikuje dopravu z Mimoně do Doks

Zřejmě až do konce léta bude uzavřen úsek silnice z Mimoně do Doks. Hráz Hradčanského rybníka v Ralsku si totiž vyžádá rozsáhlejší opravu, než se původně předpokládalo kvůli nestabilnímu podloží.

Kvůli opravám je úsek silnice druhé třídy, který vede přes hráz, uzavřený, informoval starosta Ralska Miloslav Tůma (ANO). Vodní plocha patří do rezervace Hradčanské rybníky a na její revitalizaci téměř za 28 milionů korun bez daně získalo město evropskou dotaci. Práce trvají od konce roku 2019 a při nich se zjistilo, že hráz se propadá a podlaží je nestabilní.

„Museli jsme některé práce upravit, protože jsme zjistili, že tam je poměrně vysoká hladina podzemní vody a špatné podloží. To znamená, že tam byly tekoucí písky, tak jsme museli změnit způsob založení vypouštěcího objektu," uvedl Tůma. Neplánově se tak musely použít štětové stěny, které bylo potřeba zatlouct 6,5 metru hluboko. „Příští týden by se mělo snad začít betonovat, pak budeme čekat na zrání betonu. Následně se bude osazovat vypouštěcí objekt, budou se dělat překlady, zasypávat a asfaltovat. Takže to vidím, že komunikace se bude otevírat koncem léta," dodal starosta.

Tůma předpokládá, že koncem léta by se měl rybník začít znovu napouštět a všechny práce spojené s revitalizací skončí do října. Jejich součástí bylo i odbahnění. Z rybníka se vybralo zhruba 20.000 metrů krychlových sedimentu, zhruba 40.000 tun. Podle starosty tím rybník odbahnili více než z poloviny. „Zvažujeme, že bychom v rámci prací řešili nějaké další odbahnění, ale uvidíme, jak na tom budeme finančně. Máme rozjeté dva velké projekty, což je tento rybník a ještě cyklostezku za nějakých 25 milionů," uvedl Tůma. Případné odbahnění by podle něj chtěli dělat s nějakou další dotací, nejspíš od ministerstva zemědělství.

Rybník v Hradčanech je součástí soustavy čtyř Hradčanských rybníků, které jsou už od roku 1933 chráněnou oblastí. V 60. letech minulého století byla oblast o rozloze 145 hektarů zahrnující rybníky, potok, mokřady, louky a lesy vyhlášena přírodní rezervací. Vyskytují se tu ohrožené rostliny, jako odemka vodní, prstnatec plamatý nebo ďáblík bahenní, ale také živočichové, jako čáp černý, skřivan lesní nebo lelek lesní. Oblast byla součástí vojenského prostoru Ralsko, hráze tří rybníků v minulosti poničily tanky.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto FB/Nové Ralsko

Štítky ČR, voda, ekologie, stavby, správa, Ralsko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.