Počasí dnes8 °C, zítra4 °C
Neděle 26. března 2023  |  Svátek má Emanuel

Rekonstrukce českolipského muzea končí. Veřejnosti se znovu zpřístupní na jaře

Částečná rekonstrukce hlavní budovy muzea v České Lípě, kvůli níž je od ledna minulého roku uzavřená, spěje k závěru. Muzejníci nyní upravují interiéry a začali instalovat stálé expozice, řekl ředitel Vlastivědného muzea Zdeněk Vitáček.

Veřejnosti by hlavní budova muzea měla být opět přístupná od března příštího roku, a to včetně nové expozice věnované těžbě uranu, která bude ve sklepení.

Velká část českolipského muzea zůstane příští rok zavřená

Velká část Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě zůstane příští rok zavřená. Důvodem jsou stavební práce, které mají snížit náklady na spotřebu energií v rozlehlém areálu. Uzavřené budou všechny stálé přírodovědné a historické expozice a...

Českolipské muzeum patří k významným architektonickým památkám regionu. Sídlí v augustiniánském klášteře, který založil roku 1627 Albrecht z Valdštejna. Opravou prochází budova muzea v rámci evropského projektu za bezmála 15 milionů korun, jehož cílem je snížení nákladů na energie rozlehlého areálu. Řemeslníci kompletně vyměnili všech zhruba 120 až 130 oken a repasovali všechny dveře v hlavní budově kláštera a v prostoru klášterní restaurace. „Stavební zásahy se dotkly všech expozičních a výstavních prostor. Stálé expozice proto byly rozebrány a kompletně zabaleny, protože vše muselo zůstat na svém místě a nemohlo být vystěhováno do náhradních prostor," uvedl Vitáček.

Aktuálně muzejníci upravují interiéry

Stavební práce podle něj skončily v říjnu a nyní muzejníci upravují interiéry. „V současné době tedy probíhají především zednické a malířské práce. Započaly také renovace podlah. Opravují se trhliny ve zdech a klenbách. Všechny expoziční prostory jsou nově i barevně vymalované," řekl ředitel muzea. Podle něj v minulosti nebyly interiéry kláštera bílé, ale v zářivých barvách s obrazci a různými ornamenty. „O tom svědčí jak historická fotodokumentace, tak odhalené části původních omítek při opravách hlubokých statických trhlin. Proto i v současné době je část prostor vymalována v tónovaných barvách. Oddělujeme tak jednotlivé tematické celky a časová období expozic," dodal Vitáček.

Muzeum v České Lípě bude do března uzavřené, chystá se zde nová expozice o lukostřelcích i sklářství

V těchto dnech českolipské Vlastivědné muzeum a galerii sice nenavštívíte, v březnu se ale můžete těšit na úplně nové výstavy.

V některých prostorech začali muzejníci už i s instalací stálých expozic, které budou mít nové nasvícení. „Nově výtvarně pojaté budou velkoobjemové expoziční vitríny a přírodní dioramata. Expozice doplňujeme o nové sbírkové předměty a exponáty a aktualizujeme informace o nich. Protože se jedná o cenné sbírkové předměty, veškeré úpravy provádějí přímo zaměstnanci muzea," dodal Vitáček. Základem sbírky českolipského muzea jsou přírodovědné, společenskovědné a knihovědné fondy, které vznikaly činností místních spolků a donátorů. Dnes má muzeum ve svých expozicích a depozitářích bezmála půl milionu předmětů. Historie českolipského muzea se začala psát rokem 1899, kdy zahájil činnost Muzejní spolek, samotné muzeum se otevřelo o rok později.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Vlastivědné muzeum Česká Lípa

Štítky muzea, stavby, Česká Lípa, rekonstrukce, muzeum, interiér, klášter, Albrecht z Valdštejna, jaro

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.