sobota 21. května 2022 Monika

Na náměstí v Novém Boru pokáceli dvě stoleté lípy. I přes veškerou péči uschly

O dvě stoleté lípy přišlo náměstí Míru v Novém Boru na Českolipsku. Navzdory všemu úsilí zahradníků stromy uschly a museli je proto v minulých dnech pokácet. Stromy poškodilo extrémní léto před čtyřmi lety natolik, že jim už nepomohla ani následná speciální péče prostřednictvím takzvaných zavlažovacích sukýnek.

Lípy už nahradily dva vzrostlé javory, které by měly být odolnější, sdělila mluvčí městského úřadu Radmila Pokorná.

Za záchranu lip na hlavním náměstí bojovali v Novém Boru od roku 2018, kdy se na nich podepsalo extrémně suché a horké léto. I když je pracovníci technické správy pravidelně zalévali, stromy usychaly a předčasně opadaly. Od roku 2019 lípy před létem oblékaly takzvané zavlažovací sukýnky – čtyři vaky o objemu 90 litrů, z nichž se zálivka obohacená o hnojivo postupně uvolňovala. Prošly také radikálním bezpečnostním ořezem, který je zbavil suchých větví.

„Lípy sice díky péči částečně obrazily, ale jejich poškození bylo tak rozsáhlé, že znalec v oboru doporučil kvůli bezpečnosti jejich pokácení," doplnila vedoucí technické správy města Zdeňka Schreibová. Na jejich místo zahradníci vysadili javory, které by podle arboristy měly bez potíží snášet specifické podmínky na náměstí.

„Podařilo se nám koupit dva vzrostlé javory, které vyrůstaly v blízkosti Lužických hor. Jsou tak zvyklé na místní klima a mělo by se jim u nás dobře dařit," dodala.

Podle arboristy Tomáše Sochy ze společnosti Stromy, který před lety vaky k lipám na náměstí instaloval, pomáhá tento systém hlavně při aklimatizaci nových výsadeb v náročných podmínkách městských ulic.

Zavlažovací vaky pořídili před třemi lety kvůli extrémnímu suchu také například v Jablonci nad Nisou, využívali je u stromů v místech, která byla pro zavlažovací techniku hůř dostupná, nebo pro výsadbu, která byla kvůli umístění celý den na slunci, například na autobusovém nádraží.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto novy-bor.cz

Štítky ČR, počasí, příroda, správa, Nový Bor, lípa, stromy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.