Město Jablonce nad Nisou odmítlo poskytnout dotaci Českému svazu bojovníků za svobodu. Důvodem je nedávná aféra Františka Radkoviče, který nazval místního pedagoga neonacistou. Kraj ale k situaci přistupuje jinak a peníze i přes tuto kauzu poskytne.
Radní v Jablonci nad Nisou odmítli podpořit Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS). Jablonecká pobočka svazu žádala 10.000 korun na úhradu režijních nákladů spojených s činností. Se žádostí ale neuspěla. Město přitom schválilo dary za 174 tisíc korun. „Peníze jsou určené pro dětský sbor, hasičskou soutěž, církev nebo postižené," řekl jablonecký primátor Milan Kroupa.
Jablonec není první, řada samospráv v minulých týdnech podporu ČSBS odmítla. Samosprávy kritizují některé kroky celostátního vedení svazu, jako třeba ocenění komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který před listopadem 1989 zasahoval jako policista proti demonstrantům. Patří k nim například vedení Hradce Králové, Jihlavy nebo Královéhradeckého kraje. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí svazu, Praha ani nezapůjčí sál. Plzeň dotaci svazu výrazně snížila.
Hlavním problémem v Jablonci ale není „pražské“ vedení svazu, ale představitel místní organizace František Radkovič. „Vzhledem k tomu, že byl před časem hlavní představitel svazu v Jablonci nad Nisou pan Radkovič odsouzen za pomluvu, kdy měl nazvat učitele jabloneckého gymnázia neonacistou a neohenlainovcem, považujeme za nutné, aby se město od takového jednání distancovalo,“ komentoval důvody odmítnutí dotace Kroupa.
Třeba Liberecký kraj na konci února 10 tisíc korun pro svaz schválil a stejnou částkou podpoří také Konfederaci politických vězňů. „Nejsou to dotace na fungování centrálních institucí, ale v obou případech jde o peníze pro krajskou organizaci, na chod kanceláře, telefony a podobně,“ řekl na dotaz hejtman Martin Půta. Kraj je podle něj připraven stejně jako loni dát i příspěvky na léky a zdravotní pomůcky, které ale půjdou přímo konkrétním lidem.