čtvrtek 6. října 2022 Hanuš

Jen tak smáznout dluh? Milostivé léto to v Jablonci umožní lidem se soudní exekucí

Takzvaného milostivého léta mohou od včerejšího dne využít i lidé, kteří dluží městu Jablonec nad Nisou. Lidé městu dluží miliony korun, nařízených exekucí kvůli dlužnému nájemnému, poplatkům nebo nezaplaceným pokutám má magistrát zhruba 5000, řekla mluvčí úřadu Jana Fričová.

Milostivé léto potrvá do 28. ledna příštího roku, využít ho mohou lidé, kteří nejsou v oddlužení. Vztahuje se ale jen na soudní exekuce, nikoli na exekuce daňové nebo správní.

Díky milostivému létu se lidé mají šanci zbavit exekucí, nesplacené závazky, které mezitím mnohdy narostly například kvůli úrokům na několikanásobky původního dluhu, půjde zcela smazat. Lidé ale musí uhradit jistinu. „Tato možnost se týká dluhů, které mají lidé vůči veřejné správě, a to včetně institucí s jakýmkoli státním podílem nebo třeba podniků s účastí města. Konkrétně jde například o dluhy na obecním nájmu, za jízdu načerno, koncesionářské poplatky, dluhy u nemocnic, zdravotních pojišťoven nebo třeba u energetické společností ČEZ," řekl náměstek primátora David Mánek.

Nejvíce dluhů se týká nájemného

Také v Jablonci nad Nisou budou moci využít milostivé léto ti, kdo mají dluh vůči městu a jsou už v exekuci. „Nejvíce evidujeme dlužné nájemné z bytů či pozemků nebo neuhrazené pokuty a místní poplatky. Vymáháme jak dluhy nižší, tak zejména v případě nájemného i velmi vysoké částky. Ten, kdo chce využít milostivého léta, musí uhradit celou jistinu, odpuštěné budou případné úroky nebo poplatky z prodlení, které mohou být zejména u starších dluhů velmi vysoké," řekla Alžběta Svobodná z právního oddělení magistrátu.

Jedním z nejvyšších dluhů v exekuci je dluh na nájemném. „Kdy celková částka činí téměř 1,825 milionu korun," doplnila Fričová. Samotný dluh, tedy jistina je v tomto případě jen 271 427 korun, poplatky z prodlení vyčíslené zatím ke dni zahájení exekuce ale dluh zvýšily o dalších více než 1,5 milionu korun. Dlužník má teď šanci se závratného dluhu zbavit, podmínkou je však splatit jistinu a k tomu navíc 908 korun poplatek exekutorovi. Vše ostatní se smaže.

Při řešení exekucí nabízí dlužníkům v Jablonci nad Nisou pomoc hned několik organizaci. „Jednak je možné obrátit se přímo na sociální pracovnice magistrátu. Poradí však i Déčko Liberec, které v Jablonci sídlí ve spolkovém domě Naděje v Dlouhé ulici nebo se mohou obrátit na helplinku Člověka v tísni - 770 600 800," dodala vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví města Martina Rosenbergová.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Jablonec

Štítky správa, hospodářství, právo, sociální, Jablonec nad Nisou

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.