sobota 6. června 2020 Norbert

Svatá cesta v Liberci. Tři sakrální památky ve městě se dostaly na turistickou stezku

Via Sacra, tedy svatá cesta, to je název turistické stezky, která propojuje významné sakrální památky v Horní Lužici, Dolním Slezsku a severních Čechách. Nyní se k ní připojil i Liberec s kostelem Nalezení svatého Kříže s morovým sloupem, návštěvníky zavede i na židovský hřbitov s památníkem obětem šoa a na náměstí Českých bratří, kde stával evangelický kostel.

„Největší ohlas jistě bude mít restaurovaný barokní morový sloup z dílny M. B. Brauna, ale jako podstatné vidím třeba i důstojné připomenutí již bývalého novorománského evangelického kostela z dílny slavného Gustava Sacherse, který byl předchozím režimem zbourán v 70. letech a patří přitom neodmyslitelně k naší historii,“ uvedl Ivan Langr, náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu.

Součástí stezky jsou významné památky. Mezi nimi například postní plátna v Žitavě, chrám sv. Petra v Bautzenu, kostel v Karpaczi nebo hejnický bazilika.

Už 3. července bude na magistrátu zahájena putovní výstava Via Sacra. V Liberci bude do konce srpna a pak se přes Žitavu přesune do dalších evropských měst. Na patnácti panelech se návštěvníci budou moci těšit zejména na představení unikátních Žitavských postních pláten a pokladu epitafů.

O týden později, 10. července, proběhne exkurze po žitavských a libereckých zastaveních, doprovázená odborným výkladem. Zájemci se musí registrovat v městském informačním centru do 6. července.

Autoři | Foto MML

Štítky Via Sacra, stezka, sakrální památky, Liberec, Žitava, židovský hřbitov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.