Stolpersteine neboli Kameny zmizelých byly dnes položeny v libereckých ulicích jako památka Židů a Romů, kteří zde před osmdesáti letech žili. Vedle vzdání úcty těmto lidem jsou kameny i poselstvím a připomínkou pro další generace.
Kameny zmizelých se v Liberci pokládaly již po třetí. „Se Stolpersteiny jsem začali před dvěma lety, loni jsme v tom pokračovali a na pěti místech přidáme Kameny zmizelých i letos,“ uvedl Michal Hron, předseda Židovské obce Liberec. První dva kameny byly položeny na náměstí před libereckou radnicí.
Položené kameny nepřipomínají jen jména osob, které v Liberci žily, ale také období a hrůzu holocaustu, jelikož většina těchto lidí zahynula v koncentračních táborech a domů se již nevrátili.
Tehdy tříletý chlapec Klaus Brückner zažil Křišťálovou noc na vlastní oči, když viděl, jak vzplála liberecká synagoga. „V mé paměti hořela liberecká synagoga v časných odpoledních hodinách, přestože v literatuře se uvádí, že budova byla zapálena v noci, můj otec otevřel okno v našem obývacím pokoji v Liliové ulici,“ převyprávěl vzpomínky pana Brücknera pamětník Pavel Jelínek. Ten je zároveň posledním zástupcem předválečné židovské komunity.
„Matka a otec mě posadili na okení parapet a ačkoli jsem si ve svém věku nemohl tento čin a jeho důsledky naplno uvědomovat, pohromu jsem s hrůzou v očích pozoroval.“ Vzpomínky údajně poznamenaly tehdy malé dítko na celý život. Klaus Brückner v současnosti žije v Německu, bohužel samotného položení Stolpersteine se nezúčastnil.
Před osmdesáti lety nebyla ovšem během Křišťálové noci zničena pouze liberecká synagoga. Vypáleny a poničeny byly jen na Liberecku stovky míst. Již tehdy navíc přišli desítky Židů v celém Československu o život.
Do budoucna jistě mnoho dalších Stolpersteine po celém městě přibude. Připomínat tak budou děsivé období druhé světové války. I mnohdy nepochopitelné události s ní spojené.