Až deset tisíc kusů roušek by mohla v následujících dnech vytvořit Střední průmyslová škola textilní v Liberci. Pedagogové i pár studentů tak zasedli ke strojům a pustili se do šití.
Přestože výuka se nekoná, v šicích dílnách je živo. „Po včerejší schůzce s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou, který mě požádal, zda by nebylo možné, abychom vyráběli roušky, jsme se dnes pustili do práce,“ říká s nadšením ředitelka Jana Kočí.
Kontaktovala kolegy, kteří vyučují oděvnictví a dorazili i kolegové z všeobecných předmětů. „Někteří sice neumí šít, to ale vůbec nevadí. Pomáhají třeba přežehlováním nebo značkováním,“ komentuje ředitelka. A dorazili i studenti.
Na místě je tak 16 studentů a pedagogové. Ředitelku samotnou podle jejích slov překvapilo nadšení, s jakým se do práce všichni pustili. Na místě panuje výborná nálada. Samozřejmě i zde zachovávají všichni dobrovolníci hygienická pravidla a nosí roušky. „Byla jsem překvapená, kolik lidí chtělo přijít a pomoci. Musíme ale udržovat počet do třiceti osob. Samozřejmě zde dodržujeme i hygienická opatření,“ sděluje ředitelka.
Vedení školy tak nyní dokonce musí odmítat zájemce o pomoc. Podle aktuálních časových možností každého dobrovolníka se ale v následujících dnech může stát, že nebude moci přijít. V tu chvíli dostanou příležitost další.
Celý vznik roušky probíhá takovou polopásovou výrobou. „Já z důvodu bezpečnosti řežu materiál, následně probíhá značení a zažehlování záhybů a pak už se stříhají tkalouny a dívky je přišívají k rouškám,“ vysvětluje Kočí. Jako materiál využívá škola 100% bavlnu.
Látky neměla škola v zásobě, ale během včerejšího dne se je podařilo sehnat. Jana Kočí k tomu dodává: „Naštěstí se nám podařilo materiál dovézt z Tanvaldu. Pan hejtman mě požádal o sehnání materiálu s tím, že ho zafinancuje Liberecký kraj.“ Materiál by měl vystačit na zhruba 10 000 roušek. Jestli ale takové množství dobrovolníci zvládnou a za jakou dobu, to se zatím jen těžko odhaduje.
Ředitelce trvala výroba ukázkové roušky asi tři minuty. Aktuálně v liberecké průmyslovce vznikne jedna rouška za přibližně 6 minut. Čas se ale podle ředitelky bude zrychlovat s tím, jak všichni budou zručnější.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.