Počasí dnes11 °C, zítra16 °C
Pátek 26. dubna 2024  |  Svátek má Oto
Bez reklam

Nanofiltry z TULky otestuje Státní zdravotní ústav

Státní zdravotní ústav posoudí, zda nanofiltry z Liberecké technické univerzity splňují všechny předpisy. Univerzita i další firmy by tak mohly pokračovat v jejich výrobě i po ukončení aktuální situace.

Nanofiltry, které vyrábí Technická univerzita v Liberci a firmy Elmarco a Drylock, nechá Liberecký kraj posoudit Státním zdravotním ústavem. Chce získat prohlášení o shodě, které potvrdí, že výrobek odpovídá předpisům platným v České republice. Umožní to pokračovat ve výrobě těchto ochranných prostředků i po skončení nouzového stavu, řekl hejtman Martin Půta.

„Abychom měli jistotu, že ta věc je ve shodě, to znamená, že bude mít značku CE, a může být uplatněna v případě potřeby v budoucnosti i na běžném trhu,“ řekl hejtman. Nanofiltry se vkládají do plátěných roušek a zvyšují jejich účinnost. „Efektivita záchytu pro částici viru se pohybuje mezi 80 a 90 procenty,“ doplnil vedoucí týmu Nanovlákenné materiály liberecké univerzity David Lukáš. Podle testů univerzity tak roušky s těmito filtry odpovídají respirátorům typu FFP2, které Česko za drahé peníze nakupuje v zahraničí.

Liberecký kraj vydělal na tom, že Technická univerzita patří ke světovým lídrům v nanomateriálech. Přestože ještě na začátku března odmítala, že by ochranné prostředky mohla i vyrábět, už o pár dní později se na univerzitě rozjela manufakturní výroba. Z nanomateriálu začali šít roušky, ukázalo se ale, že efektivnější je vyrábět filtry. Z materiálu, který stačí zhruba na 6000 roušek, lze totiž vyrobit až 20.000 filtrů. Díky podpoře kraje se zapojily i firmy a dnes jich denně vyrobí přes 100.000.

Výrobu filtrů díky nouzovému stavu financuje Liberecký kraj. I když se tím množství ochranných prostředků, které má k dispozici, téměř zdvojnásobilo, zatím jich není dost na to, aby bylo možné zásobovat i veřejnost. Dostávají je zdravotníci, policisté, hasiči a všichni, kdo jsou v první linii, jako třeba řidiči ve veřejné dopravě nebo prodavačky. „Jen v Krajské nemocnici v Liberci spotřebují teď za dva týdny tolik roušek, co jinak mají na rok. Požadavek jen v nemocnicích je kvůli koronaviru zhruba třicetinásobný,“ dodal Půta.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto TUL

Štítky ČR, zdraví, správa, koronavirus, roušky, Liberecký, Státní zdravotní ústav, Martin Půta, Liberecký kraj, ochranná pomůcka, výroba, rouška, Česko, Technická univerzita v Liberci, ELMARCO, David Lukáš

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Nanofiltry z TULky otestuje Státní zdravotní ústav  |  Liberecko  |  Z kraje  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.