čtvrtek 28. května 2020 Vilém

Do retence vody v krajině se zapojili i učitelé z lesnické školy ve Frýdlantu

Původně měla Střední škola lesnická a hospodářská ve Frýdlantu v plánu seminář pro studenty zaměřující se právě na zadržování vody. Jenže protože lavice jsou nyní prázdné, pustili se do práce pedagogové i starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Skupinka se pustila do praktických opatření, která zabrání zbytečnému rychlému odtoku vody. Konkrétně se pustili do drobných hrázek, které umožní zadržet vodu v otevřeném příkopu, kam ústí takzvané meliorační pero.

„Meliorace neustále odvodňuje pole a louky. Díky jejímu přerušení nebo zrušení se voda vrátí do půdy,“ vysvětlil za kraj Radomír Studený z odboru životního prostředí. Kraj připravuje dalších opatření, která by měla pomoci zadržet vodu v krajině.

Jedná se o drobné tůňky i velké mokřady. „Čtyřhektarový mokřad poblíž říčky Řasnice slouží jako zdroj surové vody pro úpravnu ve Frýdlantu. Na říčku navazující mokřad tak může pozitivně ovlivnit místní hydrologické podmínky. Předpokládáme, že na realizaci získáme finance z Operačního programu Životní prostředí,“ dodal radní Jiří Löffelmann.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo2 čtenářů

Autoři | Foto Liberecký kraj

Štítky Frýdlant, Liberecko, sucho, voda, retence

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.