středa 8. července 2020 Nora

V libereckém participativním rozpočtu je 29 projektů. Bude o nich hlasovat veřejnost

Z 29 projektů za 13 milionů korun budou lidé v Liberci vybírat ty, na něž půjdou peníze v rámci takzvaného participativního rozpočtu. Hlasování začne v sobotu a potrvá dva měsíce. Na všechny projekty se nedostane, k dispozici je pět milionů korun. Novinářům to dnes řekl primátor Jaroslav Zámečník.

Liberecká radnice peníze z participativního rozpočtu, kdy obyvatelé rozhodují o využití části rozpočtu města, rozdělí poprvé. Sešlo se jí 45 tipů a z nich vybrala 29 projektů možných k realizaci. „Mně se třeba osobně líbí osázení kruhových objezdů," uvedl Zámečník. Podle návrhu by kruhový objezd u multifunkční arény byl osázeny květinami v barvách hokejistů Bílých Tygrů, tedy modré a bílé, květy v barvách národní vlajky a Liberce by pak zdobily kruhový objezd u terminálu MHD.

Za favorita mezi projekty ale primátor považuje vytvoření busty herce a libereckého čestného občana Františka Peterky, která by měla být umístěna uvnitř radnice, řekl. Vytvoření busty by podle něj chtěli svěřit akademickému sochaři Jiřímu Gdovínovi, který je autorem památníku v podobě tankového pásu na nároží historické radnice i busty herce Vlasty Buriana, jež je uvnitř radnice.

Přesun sochy, pocta Peterkovi. Liberečáci navrhli projekty na zlepšení veřejného prostoru

Vedení města přišlo s tím, aby o využití části rozpočtu přišli sami Liberečáci. Ti poslali celkem pětačtyřicet návrhů za téměř dvacet milionů. Jenže město vyčlenilo milionů pět, a tak se bude z projektů vybírat. Projektů je aktuálně osmadvacet a...

Magistrát přijímal návrhy v participativním rozpočtu od lidí ve dvou kategoriích, na menší projekty s náklady do 150.000 korun vyčlenil milion a na větší od 150.000 do milionu korun čtyřikrát tolik. Dostat by se tak mělo minimálně na 12 projektů. V první kategorii budou lidé vybírat z 11 a ve druhé z 18 projektů. „Každý občan bude moci dát tři kladné hlasy a jeden záporný," uvedl primátor. Podle počtu hlasů se pak sestaví pořadí a vyberou projekty k realizaci.

Participativní rozpočet využívají všechna větší města v Libereckém kraji, stotisícový Liberec se přidal jako poslední. Už několik let ho mají v Semilech i Turnově, před dvěma lety s ním začala Česká Lípa a loni Jablonec nad Nisou a Nový Bor.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo3 čtenářů

Autoři | Foto Dominik Svoboda

Štítky ČR, správa, hospodářství, Liberec, rozpočet

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.