Město Liberec přišlo s návrhem, který by měl vyřešit spor týkající se převodu podílů v bytových domech se spornými smlouvami. Zatím se ale nejedná o definitivní verzi.
Jde o 1156 bytů stavěných se státní dotací. Domácnosti by podle návrhu měly zaplatit za převod 550 korun za metr čtvereční, na byt to vychází na desítky tisíc korun. „Navrhuji jít až na 90 procent slevy z dotace," řekl radní Michal Hron (Starostové pro Liberecký kraj - SLK), který byl pověřený zastupitelstvem, aby návrh vytvořil. Předseda bytového družstva A+G Stadion Josef Figer je ale nadále přesvědčen o tom, že by domnácnosti neměly platit nic.
Problematická je sdružená výstavba bytů z let 1997 až 2007, pro něž družstva prostřednictvím města získala dotace ze Státního fondu rozvoje bydlení. Na byt to bylo 320.000 nebo 400.000 korun. Liberec se v uzavřených smlouvách zavázal, že 20 let po kolaudaci domů převede svůj podíl bezúplatně na družstva. Podle právní kanceláře, u níž si město zadalo analýzu, ale závazek nemůže radnice splnit pro absolutní neplatnost těchto smluv, neboť tehdy nebyly zveřejněny na úřední desce. Obdobný problém řeší i další města v zemi.
Hron uvedl, že návrh pravidel není definitivní verzí. Proto zatím podle něj nelze zveřejnit detailní parametry převodu na družstevníky. S návrhem nyní seznamuje jednotlivá bytová družstva, s nimiž město domy stavělo. Je jich deset, se zástupci některých družstev se už radní setkal. „V rámci jednání se dozvídám nějaké detaily, specifika, která musím do pravidel zohlednit," uvedl Hron.
Předseda bytového družstva A+G Stadion ocenil, že město už nepožaduje řádově stovky tisíc, ale snížilo požadavek na desítky tisíc korun. Nadále je ale přesvědčen, že by nic platit neměli. „Pořád je neskousnutelné, proč bychom to měli platit. Navíc máme kontakty z mnoha jiných měst, kde byla vůle vyřešit to tak, že družstevníci nemuseli nic platit. Protože dokázali udělat nějaký zápočet vůči vloženým nákladům," řekl Figer. V družstvu A+G Stadion je 133 bytů, převod podílu města na jeden byt vychází podle Figera v průměru kolem 30.000 korun.
Vedení radnice tvrdí, že nelze na družstevníky převést podíl města zdarma nebo za korunu bez toho, že by obyvatelé museli platit daň. Na byt vychází podle města daň v průměru 200.000 korun. Placení daně podle vedení města nehrozí, pokud svůj podíl prodá členům družstva s nějakou odůvodněnou slevou. Zástupci města se i proto nedávno obrátili na ministerstvo pro místní rozvoj s žádostí o vydání metodického pokynu, který by jim usnadnil postup při převodu městského podílů v bytových domech. „Zároveň se město Liberec obrátilo na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže o poskytnutí stanoviska při převodu podílů v bytových domech," uvedl dnes v tiskové zprávě města primátor Jaroslav Zámečník.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
ČTK se mne zeptalo na můj soukromý názor. Ano p. radní Hron nám předložil ústní a předpokládám předběžný návrh SML. Slíbil jsem, že na návrh bude představenstvo SBD A+G Stadion reagovat do pátku 28..8.2020. Takže se zatím dalších detailních komentářů zdržím a budu nejprve informovat p. radního Hrona.