Počasí dnes12 °C, zítra9 °C
Pondělí 15. dubna 2024  |  Svátek má Anastázie
Bez reklam

Barokní kaple v zahradě kostela Nalezení sv. Kříže projde nákladnou rekonstrukcí

V Liberci u kostela Nalezení sv. Kříže začala kompletní rekonstrukce zchátralé kaple Božího hrobu z roku 1722. Patří spolu s kostelem a mariánským sloupem, s nímž je ve stejné zahradě, k nejcennějším barokním památkám ve stotisícovém městě.

Záchrana přišla na poslední chvíli. Její stav byl tristní, řekl novinářům náměstek primátora pro kulturu Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj). „Jsem si takřka stoprocentně jist, že další zimu by nepřežila," uvedl Langr. Město si kapli kvůli její záchraně pronajalo od římskokatolické církve na 50 let, za její rekonstrukci zaplatí bezmála dva miliony korun. Řemeslníci by veškeré práce měli zvládnout letos do konce listopadu, záležet bude na počasí. „Chceme stihnout vše za tři měsíce," řekl novinářům Michal Felgr za firmu Aron house, jež zakázku získala.

Kaple byla vystavěná jako kopie božího hrobu ve Zhořelci. Naposledy se opravovala v roce 1986 a na jejím špatném stavu se podepsalo to, že před lety neznámí zloději ukradli měděné plechy ze střechy. Škody způsobila vlhkost uvnitř a začaly jí i prorůstat náletové dřeviny. První záchranné práce provedl letos na jaře restaurátor Bohumil Šolc, staticky zajistil věžičku a kapli zakryl, aby do ní neteklo.

Podle Felgra provedou komplexní renovaci kaple včetně střechy a budou restaurovat kamenné i pískovcové prvky. „Bude zde komplexní rekonstrukce jak interiéru, tak exteriéru," uvedl. Při renovaci podle něj použijí převážně přírodní materiály a kaple zřejmě navenek bude vypadat jinak než nyní, místo okrové se zřejmě na fasádu použije nebeská modř.

„Pravděpodobně kaplička prošla mnoha styly a k jakému období se památkáři přikloní, to teď ještě nevíme," dodal. Kapli nechal postavit liberecký soukeník a obchodník Andreas Joseph Wondrak podle návrhu Johanna Josepha Kunzeho. Do zahrady kostela Nalezeni sv. Kříže byla přenesena v 19. století. Původně stála na západní straně hřbitova u nedalekého arciděkanského kostela sv. Antonína.

Zahrada je součástí přeshraniční turistické stezky Via sacra, která propojuje výjimečné sakrální památky v Horní Lužici, severních Čechách a Dolním Slezsku. V plánu města je v zahradě vytvořit pro turisty zajímavé historické zákoutí. „Samozřejmě je tady třeba dobudovat nějakou cestní síť a doplnit mobiliář všeho druhu. Pak si myslím, že z tohoto, možná polozapomenutého, koutku Liberce bude velmi atraktivní místo, a to hlavně pro zahraniční návštěvníky. Protože via sacra je projekt, za kterým jezdí hlavně návštěvníci z Německa a Polska," dodal Langr.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Město Liberec

Štítky ČR, památky, správa, církve, Liberec, kostel, kaple, zahrada, Ivan Langr, Starostové pro Liberecký kraj, Německo, Polsko, Zhořelec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Barokní kaple v zahradě kostela Nalezení sv. Kříže projde nákladnou rekonstrukcí  |  Liberecko  |  Z kraje  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.