Nejen v libereckých lesích právě nastal čas mláďat. Zvyšuje se tak riziko setkání zvěře se psy. Neukázněné psy, kteří nedokážou jejich majitelé spolehlivě odvolat z jakékoliv situace, by tak měli mít pejskaři raději na vodítku.
Zvěř s mláďaty se může nacházet nejen v lesích, ale také na přilehlých loukách. „Pán je povinen svého mazlíčka mít stále pod svým vlivem, tj. pes, který zvěř uvidí či ucítí a vydá se jí hnát, musí být odvolatelný tak, aby se ihned vrátil zpět k pánovi a zvěř nehnal,“ připomíná ředitel libereckých městských lesů Jiří Bliml s tím, že pes je přirozený lovec a jeho majitel by se měl podle toho chovat a nejlépe venčit psa na vodítku.
Aktuálně se rodí mláďata téměř všech druhů zvěře, která se v našich lesích vyskytuje. Nejčastěji se ale lidé setkávají se srnčí zvěří, jejíž výskyt je běžný i v těsné blízkosti lidských obydlí. „Jdete-li tedy tišeji, nikoliv v křičícím davu lesem, můžete zaslechnout jakýsi pískot, který vydává volající srnče svou mámu, tedy srnu. V tomto případě je opravdu nejlépe svého psa dát na vodítko a v klidu odejít od tohoto místa dosti daleko, respektive pokračovat dál v cestě se psem na vodítku,“ komentuje Bliml.
Přestože občas podle Blimla dochází k tomu, že pes zvěř žene, daleko častější je střet s autem. „Dnes je však nejhorší lovec osobní automobil, v tomto případě dochází k mnohem častějším střetům se zvěří,“ říká ředitel.
Pokud už dojde k tomu, že pes zvěř, nejčastěji srnčí, strhne, je nutné jako první psa odvolat. „Srnčí zvěř je velmi citlivá na stresové situace a přesto, že by mohla se zraněním přežít, často uhyne na stres. Každopádně je dobré kontaktovat někoho z dané honitby, což se špatně dohledává, ale kontakt na nějaký místní útulek se dohledat a kontaktovat dá,“ dodává.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.