Pokles koutku, ochrnutí končetin a porucha řeči. To jsou tři hlavní příznaky cévní mozkové příhody (CMP) neboli mrtvice. Přitom ale stále spousta lidí mrtvici nerozpozná. V rámci Světového dne mozkové mrtvice, který připadá na tento pátek, vyjela dnes z Lidových sadů „mrtvicová“ tramvaj.
Jde o další z preventivních akcí, kterou chce Krajská nemocnice Liberec společně s dalšími organizacemi upozornit na prevenci možných onemocnění, kterým lze předejít zdravým životním stylem, časným vyšetřením nebo alespoň zmírnit dopady včasným vyhledáním odborné pomoci.
Běžně za zdravotníky přicházejí pacienti, dnes se role obrátily. V tramvaji, která na mrtvici čili iktus upozorňovala cestující, byla také lékařka Zuzana Eichlová, vedoucí iktové jednotky v liberecké nemocnici. „Jako první se cestujících zeptáme, zda vědí, jak mrtvice vypadá. Ačkoliv se může zdát, že dnes ji zná každý, bohužel více než sedmdesát procent Čechů vůbec neví, jak vypadá, a nedokáží si pod tím nic konkrétního představit,“ uvádí Eichlová.
Podle Eichlové je úskalím CMP zejména to, že oproti třeba takovému infarktu nebolí. „Zpočátku nemusí pacienti vnímat nějaký velký diskomfort. Postupně ale zjistí, že nevládnou své ruce, nedokážou dostatečně polknout nebo jim z úst vytéká pití,“ přibližuje lékařka. V případě mrtvice jde přitom doslova o minuty a rychlá odborná pomoc je klíčová. „Neuron, tedy mozková buňka, pokud nedostává živiny, tak po pěti minutách odumírá,“ vysvětluje lékařka.
Své o tom ví Marcela Bátorová, která nedávno CMP prožila. Dnes se akce mrtvicová tramvaj zúčastnila, aby podpořila šíření osvěty. Vše u ní začalo, když jednoho rána vstala a točila se jí hlava. „Myslela jsem, že je to jen nízký tlak. Když jsem vařila, tak mi ale nebylo dobře a cítila jsem, jak se u linky ploužím. Tak jsem si šla lehnout,“ vypráví a pokračuje: „Člověk má strach jen tak volat záchranku a obtěžovat. Říkala jsem si, vždyť to není tak hrozné.“
Jenže ani po odpočinku se situace nelepšila a v noci, když Marcela přestávala cítit levou nohu, si konečně zavolala záchranku. „Myslela jsem, že mi dají nějakou kapačku a zase mě pošlou domů, ale jim se to nezdálo. Nakonec jsem zůstala v nemocnici týden a prokázalo se, že jsem měla mrtvici,“ říká Marcela. Dnes ví, že podobné stavy je důležité nepodceňovat. K tomu dodává: „Určitě by to lidé neměli nechat být. Jakmile jde o hlavu a takové stavy, tak by neměli na nic čekat.“
Pokud lidé na sobě nebo svých blízkých zpozorují příznaky mrtvice, neměli by otálet a zavolat záchranku. Jiná první pomoc totiž možná není. „Nedávno jsme informovali o prevenci v souvislosti s kolorektálním karcinomem, dále jsme zprovoznili ambulanci preventivní onkologie. V podobných akcích rozhodně chceme pokračovat,“ uzavírá mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář s tím, že lidé by měli o své zdraví pečovat zejména preventivně a ne teprve ve chvíli, kdy se schyluje k velkému problému.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.