Žáci Střední školy hospodářské a lesnické ve Frýdlantu se pustili do nového projektu, kterým se snaží navrátit do krajiny vodu. Vytvořením tůní narušili dřívější odvodňovací systém, který z polí odváděl vodu.
Dokud se hospodařilo na menších polích, kde byl i dostatek remízků a stromů, nebylo zadržování vody v krajině takovým problémem. „Bohužel pozdější hospodaření zemědělců v družstvech šlo cestou jinou. Z malých polí vznikaly velké lány, remízky byly rušeny a přistoupilo se i k takzvané melioraci – tedy k odvodnění půdy,“ vysvětlil ředitel SŠHL Frýdlant Miroslav Kudrna.
Nyní se lidé snaží vodu do krajiny vrátit. Žáci studijních oborů Ekologie a Agropodnikání se pustili do tvorby tůní. První vytvořili na polích u silnice na Nové Město pod Smrkem, nedaleko křižovatky na Krásný Les.
Místo nebylo vybrané náhodně. Vytipoval ho kraj na základě analýzy Agentury regionálního rozvoje. „Zadržování vody v krajině je velkým tématem, na kterém se v posledních letech velmi intenzivně pracuje. Každá tůň, každý mokřad, každá remízka jsou pro pole a krajinu přínosem. Proto jsem rád, že vznikají další,“ komentoval úsilí studentů starosta Frýdlantu Jiří Stodůlka.
Vytvořené tůně jsou jen jedním z desítky opatření, které kraj rozdělil do dvou projektů dle náročnosti přípravy a výše dotace.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.