úterý 7. prosince 2021 Ambrož

Kostel v Jítravě přestál zásah blesku. Postupně prochází obnovou, letos došlo na okenice

Špička kostela svatého Pankráce v Jítravě upoutá asi každého řidiče i turistu, který se vydá do okolí Rynoltic. Kostel, který se nachází v centru obce pod Kostelním vrchem, by asi ale zasloužil rozsáhlou rekonstrukci. V letošním roce se dočkal alespoň několika nových oken a okenic.

Popraskaná někde zcela chybějící omítka, zašlé hodiny, rozbité okenice. Kostel v Jítravě bohužel vypadá daleko lépe z dálky než z blízka. Jedná se přitom o chráněnou kulturní památku, která dokládá vývoj barokní architektury v severních Čechách. Ochrana zahrnuje nejen objekt kostela, ale také přilehlý hřbitov a zeď. „Podél zdi jsou rozestavěny sepulkrální památky,“ uvádí Národní památkový ústav.

Historie jítravského kostela sahá až do 14. století. Dřevěný kostel nahradil v první polovině 18. století nový kostel v barokním stylu. A roku 1737 přibyla ještě polygonální kaple na severozápadní straně.

Římskokatolická farnost Dlouhý most se společně s obcí Rynoltice a Libereckým krajem postupně snaží kostel obnovit. Posledních výrazných oprav se dočkal v roce 2009. „Tehdy se udělala nová střecha a podařilo se vymalovat interiér,“ sdělil Drbně Michal Olekšák, administrátor farnosti Dlouhý Most.

Podle něj je aktuálně nejnutnější oprava báně na věži kostela. „Po vichřici se nebezpečně vyklonila, poničila a musela být sundána dolů,“ vysvětlil Olekšák. 

Dále by si kostel zasloužil nátěr střechy, opravu věžních hodin i celou novou fasádu. Farnost Jítrava proto zřídila veřejnou sbírku, do které přispívají lidé z celé republiky. Letos se podařilo vybrat finance na výměnu dvou menších oken na věži kostela. Na obnovu okenic a elipsovitých oken věže přispěl také Liberecký kraj částkou 65 tisíc korun. Opravy podpořila také obec Rynoltice.

Přestože kostel byl vystavěn v letech 1710 až 1730, jeho současná podoba pochází z doby po roce 1868. „Toho roku, za jarní bouřky, byl kostel zasažen bleskem a zcela vyhořel. Za rok a půl byl však nově vybudován a vysvěcen,“ informoval mluvčí kraje Jan Mikulička.

Veřejnosti je kostel zpřístupněn běhen speciálních akcí jako jsou benefiční koncerty nebo Noc kostelů, případně na požádání. „Vzhledem k pandemické situaci, byl letos zrušen adventní koncert s Betlémským Světlem, ale jak to jen půjde, uspořádáme nějaký nový koncert třeba na Svatopankráckou pouť v květnu 2022,“ dodal administrátor farnosti.

Hodnocení článku je 94 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Národní památkový ústav

Štítky Jítrava, Lužické hory, Liberecký, Rynoltice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.