neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Okolí Uhelné zkoumají geologové. Měření má pomoci se sledováním dopadů dolu na české území

Na sklonku loňského roku se v Uhelné otřásala zem. Důvodem nebyl nedaleký hnědouhelný důl Turów ale speciální měření, jehož cílem je získat přesnější geologické informace. Ty mohou pomoci se sledováním vlivu činnosti a rozšiřování polského dolu na české příhraničí.

Odborníci k tomuto měření využili metodu založenou na tzv. reflexní seismice. „Speciální vozítko připomínající malý nakladač položilo každých několik metrů na zem silný buchar, který v pravidelných intervalech způsoboval mechanickým rázem otřesy půdy podél vytýčené linie v krajině,“ popsal za Hrádek nad Nisou Roman Sedláček.

Polský velvyslanec v Česku skončí. Ve sporu o Turów podpořil českou stranu

Teprve v prosinci nastoupil na pozici polského velvyslance v Česku. Teď bude Miroslaw Jasiński končit. Důvod? S největší pravděpodobností rozhovor na stanici Deutsche Welle o hnědouhelném dole Turoów a především jeho názory na celou situaci....

Otřesy zaznamenávalo na 160 senzorů, které měřily odezvu v různých vzdálenostech od zdroje rázů. Informace ze snímačů se následně přenášejí do měřícího vozidla. Nashromážděná data budou nadále zpracovávat odborníci z České geologické služby (ČGS). „Konečné výsledky samy o sobě nebudou referenčními hodnotami pro budoucí srovnávání, ale měly by pomoci určit nejvhodnější místa pro instalaci dalších monitorovacích vrtů k dlouhodobému sběru dat o spodní vodě v závislosti na geologické struktuře daného území,“ vysvětlil Sedláček.

Liberecký kraj a ekologové žádají vyšší pokuty za ilegální těžbu v dole Turów

Liberecký kraj žádá vyšší pokuty za ilegální těžbu uhlí v polském dole Turów u hranice s Českem a projednávání na plénu Evropského parlamentu. Podle vedení kraje se situace nezměnila, dopady činnosti polského dolu na české území jsou prokazatelné...

Měření dle zadání ČGS na místě prováděl geofyzik Tomáš Chabr se svými kolegy. Podle něj je geologie zdejšího území poměrně složitá. „Cílem měření upřesnění geologické stavby území s ohledem na její hydrogeologickou charakteristiku. Méně vznešeně by se dalo říct, že jsme měli vyhledat v podzemí hranice mezi např. pískem a jílem nebo mezi pískem a uhlím a podobně a tím upřesnit znalosti o geologii a rozšířit tak informace, které jsou doposud známy hlavně z průzkumných vrtů,“ sdělil Drbně geofyzik.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Roman Sedláček/Hrádek nad Nisou

Štítky Liberecký, Uhelná, měření, geologie, Turów

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.