I když si připadá nevinný, obvinění odmítá a bude se bránit soudně, náměstek primátora Jiří Šolc už náměstkem není. Na mimořádném zastupitelstvu byl po tajném hlasování odvolán. V současné vládní koalici je tak po Petru Židkovi (ODS) už druhým obviněným náměstkem, který ve své funkci končí.
Šolc ve svém vystoupení znovu odmítl jakékoliv pochybení, které by mohlo v obvinění od policie vést.„Já v tom korupci nevidím, moje právnička také ne. Budou rozhodovat soudy. Kdybych se houpal na židli, asi by žádný trest nepřišel, já jsem ale hledal cesty, jak by to mělo jít,“ řekl.
Šolc je stíhaný od 30. dubna za korupčního jednání v souvislosti s loňským zásahem policie na liberecké radnici. Policie ho obvinila pro zločin přijetí úplatku a přečin zneužití pravomoci úřední osoby, proti tomu si podal náměstek stížnost.
Podle Deníku N policie podezírá Šolce z toho, že dostal úplatek 200 tisíc korun formou sponzorského daru. Ten od společnosti Liberecký investiční fond (LIF) obdrželo v roce 2022 hnutí ANO, za které Šolc tehdy kandidoval do zastupitelstva Liberce. Šolc dříve pracoval pro LIF, mimo jiné byl tehdy manažerem nyní realizovaného developerského projektu Nový Perštýn, který zahrnuje v dolním centru Liberce výstavbu až 500 bytů, kanceláří, obchodů a parku.
Šolc ale odmítl jakékoliv pochybení i odstoupení z pozice náměstka. Proto muselo rozhodnout zastupitelstvo. Na něm současnou koalici kritizovala část opozice. „To není selhání jednotlivce. Nebylo to ani u Petra Židka a není ani teď. To je vaše politika,“ uvedl opoziční zastupitel Jindřich Felcman (Liberec otevřený lidem), který práci koalice především ve spojitosti s jednáním s developery kritizoval.
Pátek, 16. května 2025, 17:53
Korupční kauza na liberecké radnici má další pokračování, policie obvinila už druhého náměstka, tentokrát Jiřího Šolce. Ten ale obvinění odmítá a odmítl i odstoupení z funkce, i když ho k tomu vyzvala i strana, za kterou je zvolen. A tak se celá...
V korupční kauze loni policie ve dvou větvích obvinila osm lidí. Zatím není jasné, do které spadá obvinění Šolce. První větev se týká korupce při zadávání veřejných zakázek na opravy komunikací. Druhá větev vyšetřování se týká právě Židka, bývalého náměstka primátora pro majetkovou správu, sport a sportovní infrastrukturu, a také předsedy představenstva liberecké stavební, developerské a investiční společnosti SYNER Group Petra Syrovátka. Státní zastupitelství dříve naznačilo, že v této části vyšetřuje možnou korupci spojenou se zneužitím veřejné funkce k získání prospěchu či informační výhody pro jiné subjekty v souvislosti s majetkovými operacemi liberecké radnice.
V tajném hlasování hlasovalo celkem 37 zastupitelů. Pro odvolání hlasovalo 27 zastupitelů, proti 8. Dva hlasovací lístky byly neplatné. K odvolání přitom stačila nadpoloviční většina. „Plně respektuji výsledek volby. Vážím si všech let, které jsem pro město odpracoval. Vážím si všech lidí, kteří mě podporovali, nejvíce podpory své rodiny a manželky. Věřím, že má další práce bude ku prospěchu města. A chci jen říct, že jsem nikdy nic protiměstského neudělal. Pevně věřím, že se očistím,“ řekl po odvolání Šolc.
Šolc kromě funkce náměstka přišel i o post radního. Zastupitelem ale zůstává. V radě jej nahradí zastupitel ANO Jan Majzner. V pozici náměstka Šolce nahrazovat nikdo nebude, jeho gesce přejdou na jeho kolegy. Místo pěti náměstků primátora tak budou čtyři.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Proč zkorumpovaný politici, jako například nedávná kauza se Židkem, nadále zůstávají v zastupitelstvu? Tomu nějak nerozumím. Takový člověk by měl jít se staženým ohonem kanálama z radnice a rovnou k pásu.