Aktuálně

Slovák jezdí do Česka vykrádat hotelové pokoje, bere hotovost i elektroniku více...

Intervenční centrum pro oběti domácího násilí v Liberci má konzultovnu pro děti více...

O víkendu dorazí déšť a hrozí ledovka, příští týden skoro jaro více...

Dopravní podnik usiloval o zdražení lítaček, Liberec návrh odmítl více...

iROZHLAS: ČD zůstanou v kauze pádu lanovky na Ještěd mezi obviněnými

Autoři | Foto Matyaš Kožušník

České dráhy zůstávají v případu pádu lanovky na Ještěd mezi obviněnými. Rozhodl o tom státní zástupce Kamil Látr, uvedl server iROZHLAS.cz. Dopravce podal stížnost proti obvinění, kterou žalobce zamítl. České dráhy stejně jako další tři lidé čelí obvinění z obecného ohrožení z nedbalosti kvůli tragické události, při které zemřel strojvedoucí.

"Dne 16. prosince 2025 jsem rozhodl o stížnosti právnické osoby proti usnesení o zahájení trestního stíhání. Stížnost jsem jako nedůvodnou zamítl," uvedl náměstek liberecké okresní státní zástupkyně Kamil Látr, který vyšetřování pádu lanovky na Ještěd dozoruje.

"Se stížností jsme neuspěli," potvrdil ve stručnosti mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Dopravce případ dál komentovat nechce.

Policie už dříve uvedla, že obvinění měli lanovku vědomě provozovat v rozporu s předpisy a technickou dokumentací. V případě odsouzení hrozí trojicí lidí trest vězení od tří do deseti let.

Tragická nehoda se na visuté lanovce stala v říjnu 2021.

V Liberci spadla dnes odpoledne kabina lanovky na Ještěd. Při tragické nehodě zemřel průvodčí z jedné kabiny, záchranáři evakuovali cestující a průvodčí druhé kabiny. V ní cestovalo patnáct lidí, všechny se podařilo nezraněné dostat dolů, nyní jsou...

Původně kriminalisté v roce 2023 obvinili z obecného ohrožení z nedbalosti čtyři lidi a jednu firmu, konkrétně České dráhy coby tehdejšího vlastníka lanovky.

Státní zástupce Látr ale posléze vyhověl dvěma stížnostem proti obvinění. U jedné fyzické osoby a jedné právnické osoby, tedy Českých drah, tak stíhání zrušil. Tehdy poznamenal, že stíhání bylo předčasné.

"První usnesení o zahájení trestního stíhání právnické osoby jsem 15. února 2024 zrušil, neboť nebyl dostatečně odůvodněn závěr, že se trestného činu dopustila i právnická osoba," doplnil nyní Látr. Policie České dráhy později opět obvinila. Nyní tedy figurují v případu znovu.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky ČR, kriminalita, nehoda, železnice, lanovky, Ještěd, Liberec

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.