Počasí dnes6 °C, zítra7 °C
Neděle 24. listopadu 2024  |  Svátek má Emílie
Bez reklam

V Rokytnici možná vzniknou nádrže pro zadržení vody, možnosti rozkryje studie

Hydrologická studie by mohla zlepšit budoucnost rokytnického skiareálu. Ten se stejně jako ostatní zimní střediska potýká s nedostatkem vody.

V Rokytnici nad Jizerou v Krkonoších se bude po celý příští rok dělat hydrologická studie za milion korun. Důležitá je pro další rozvoj zimního střediska, které je páté největší v zemi a letos se potýká s nedostatkem vody pro zasněžování.

Výsledky studie by měly být k dispozici na jaře 2020, řekl předseda představenstva Spartaku Rokytnice René Roštejnský. Akciová společnost skiareál provozuje. „Z hydrologické studie budou vycházet možnosti výstavby retencí a pozemků, na které by se daly umístit,“ uvedl Roštejnský. Studie je podle něj důležitá i pro jednání se Správou Krkonošského národního parku (KRNAP).

Bez jeho souhlasu není výstavba retenčních nádrží možná. Na hydrologickou studii získalo město půlmilionovou dotaci, zbylou částku napůl uhradí radnice a Spartak Rokytnice. Letošní rok ukazuje, že středisko se 17 kilometry tratí, dvěma lanovkami a šesti vleky další retenční nádrže potřebuje. Pro zasněžování nyní nemá dostatek vody.

V potocích je jí málo a v části Horní Domky na svazích Lysé hory má Spartak jen retenční nádrž na 2000 metrů krychlových vody. „Zimy byly dříve jinačí, kvalitnější a nádrž se používala jen jako dosněžovací a ne jako zasněžovací, jak to potřebujeme dnes,“ uvedl ředitel Spartaku Rokytnice Vít Pražák. Za adekvátní pro Horní Domky považuje retence, jež by zadržely 15.000 až 20.000 metrů krychlových vody.

Ještě hůře je na tom druhá část střediska - Studenov, který je závislý převážně na přírodním sněhu. Se stavbou retenční nádrže na 5000 metrů krychlových KRNAP nesouhlasí. Podle Pražáka připravují náhradní variantu, sice dražší, ale zřejmě schůdnější. A to vytvořit soustavu pěti menších kaskádových retencí. Na Studenově jsou zatím jen vleky, v plánech Spartaku je obsluha hlavní sjezdovky lanovkou a vybudování plnohodnotného zasněžovacího systému.

„Pokud nám retenci nepovolí, tak nemá smysl dávat 100 milionů za novou lanovku. Nedá se spoléhat jen na přírodní sníh,“ řekl ředitel. Už před lety představil Spartak Rokytnice plán na výstavbu přivaděče z Jizery, který by byl dlouhý asi pět kilometrů. Náklady na jeho vybudování se odhadují na 120 milionů. „To je hudba budoucnosti. Vede přes restituční pozemky. To než se vyřeší, může být otázka i deseti let,“ dodal Pražák.

Autoři | Foto Ski areál Rokytnice nad Jizerou

Štítky nádrž, Rokytnice nad Jizerou, Spartak Rokytnice, a.s., stavba, lanová dráha, Krkonošský národní park, Správa Krkonošského národního parku, Krkonoše

V Rokytnici možná vzniknou nádrže pro zadržení vody, možnosti rozkryje studie  |  Semilsko  |  Z kraje  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.