V Turnově nevznikne umělecké dílo jako pocta prvnímu československému prezidentovi T. G. Masarykovi. U zastupitelů města neuspěl vítězný atypický návrh a nevybrali ani žádný další. Na vytvoření pocty prvnímu československému prezidentovi chtěla radnice uvolnit dva miliony korun a dílo umístit do parku nesoucí Masarykovo jméno.
V soutěži dostal Turnov 25 návrhů, u odborné poroty uspělo atypické dílo Petra Valera ze Slaného. Plastika, jež na první pohled mohla připomínat zauzlované potrubí či hada, nesla název Pravda roste s námi. Právě s tímto mottem souvisel podle autora tvar jeho díla, tedy že pravda bývá často ohýbána.
Všechny došlé návrhy radnice ukázala veřejnosti a doporučení odborné poroty vybrat atypické dílo vzbudilo ve čtrnáctitisícovém městě velkou diskuzi na sociálních sítích, v kuloárech i restauracích. „Prostě, tak jak to má být u soutěže," řekl starosta Turnova Tomáš Hocke.
Zklamaný je jen z toho, že se nakonec nevybralo žádné dílo, u zastupitelů neuspěl ani žádný z dalších tří finálových návrhů. „Myslím si, že jsme se s tím procesem porovnali hezky, jsem s tím vnitřně spokojený. Samozřejmě nejsem nadšen z toho, že se nakonec nevybralo nic. To mi je líto, ale s tím jsem do toho i šel, že to takto může dopadnout. Tak jsme to zkusili a třeba příště," dodal. Starosta ale nepočítá s tím, že by soutěž znovu vyhlašovali. To podle něj bude zřejmě až na dalších generacích.
Pomník věnovaný Masarykovi chtěla radnice letos vytvořit jako připomínku 100 let od jeho návštěvy Turnova. Masaryk navštívil město 17. září 1922 a jeho tehdejší program byl podle dobového tisku více než nabitý. Na cestě z nádraží až k radnici ho vítal špalír jásajících občanů. Vydal se také do Českého ráje, byl na Mariánské vyhlídce, prošel takzvanou Myší dírou a kolem Dračích skal do Sedmihorek. Cestou pozoroval i následky někdejší větrné smršti a ptal se na škody, které hruboskalským lesům způsobila kalamita zaviněná bekyní mniškou.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.