sobota 18. září 2021 Kryštof

Zkvalitnění vodních ploch v regionu i nové výzkumné centrum v Liberci. Kraj oba projekty podpoří

Kraj podpoří přípravu nového výzkumného centra v areálu liberecké univerzity za 225 milionů korun i zlepšení kvality vodních ploch v regionu. Tento projekt vyjde na bezmála 20 milionů korun.

Na oba projektové záměry přispěje kraj dohromady částkou přes 450 000 korun. Novináře o tom dnes informoval radní kraje Jiří Ulvr. Liberecká univerzita se chystá ve spolupráci s německým výzkumným Fraunhoferovým institutem vybudovat nové výzkumné centrum v prostorech Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace.

Zaměřené by mělo být na využití takzvaných hybridních technik při výrobě aditivních materiálů při přechodu na ekologicky "čistý" průmysl. Podle zástupce univerzity Jana Kočího se nechtějí věnovat jen vývoji ekologických materiálů. „My se chceme zaměřit i na aplikaci, aby to bylo použitelné v reálném životě, v průmyslu, aby to šlo vyrábět," řekl dnes Kočí novinářům. Předpokládá, že v centru bude pracovat kolem 20 špičkových výzkumníků. Pokud se podaří získat dotaci, centrum by se mělo začít budovat v roce 2023.

Zlepšit by se mohla voda v Hamru nebo Sedmihorkách

V příštím roce chce realizovat svůj projekt firma Photon Water Technology, která na něm spolupracuje s libereckou a jednou norskou univerzitou a také vlastníky či provozovateli čtyř vodních ploch v regionu. Cílem je zlepšit kvalitu vody v jablonecké přehradě, Hamerském jezeře na Českolipsku, Labutím jezírku u zoo v Liberci a v rybníku Bažantník u oblíbeného kempu v Sedmihorkách v Českém ráji. Každoročně se tyto vodní plochy potýkají v létě se zvýšeným výskytem sinic. Podle zástupce firmy Petra Kvapila by měl projekt řešit tento problém komplexně. „Bude řešit systémově celou zátěž, která do vodní nádrže obecně natéká," uvedl.

V případě jablonecké přehrady se podle něj do ní dostává voda z Bedřichova, který není odkanalizován. V Sedmihorkách se dostává do Bažantníku voda z chovného rybářského rybníka a do Hamerského jezera voda nezbavená fosforu z čistírny v Osečné. „Fosfor čistírny odpadních vod legislativně nemusí řešit," uvedl Kvapil. Podle něj to půjde vyřešit osazením nové technologie. „Která bude stát málo peněz a výrazně zlepší stav Hamerského jezera," dodal Kvapil. Podle něj se také počítá u vodních ploch zařazených do projektu s vysazením dravých ryb či vytvořením vegetačních ostrovů, což jsou plovoucí kořenové čistírny. Kvalitu vody by kořenová čistička měla zlepšit například u Labutího jezírka.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Obec Hamr na Jezeře

Štítky správa, věda, stavby, Liberecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.