Počasí dnes10 °C, zítra9 °C
Čtvrtek 30. března 2023  |  Svátek má Arnošt

Liberec chce letos rozdělit v participativním rozpočtu osm milionů

Liberec potřetí umožní lidem, aby v participativním rozpočtu navrhli vlastní projekty na zvelebení okolí a následně rozhodli hlasováním o tom, které se uskuteční. Letos chce na to město vyčlenit osm milionů korun. V obou předchozích ročnících radnice rozdělovala po pěti milionech.

„Další novinkou je to, že lidé budou moci přihlašovat nápady v maximální hodnotě do dvou milionů, v minulosti to byl jenom milion," řekl náměstek Jan Hruška (Piráti).

Pravidla pro letošní ročník participativního rozpočtu budou zastupitelé schvalovat na konci března. V návrhu, který schválili radní města, se počítá s vypsáním tří kategorií. V první by měly být projekty do 400.000 korun, ve druhé do milionu a ve třetí do dvou milionů. Pokud pravidla zastupitelé schválí už tento měsíc, projekty budou moci lidé přihlašovat od dubna do června a o jejich výběru rozhodnou hlasováním na podzim.

V prvním ročníku participativního rozpočtu ve stotisícovém Liberci v roce 2020 uspělo z 29 přihlášených projektů 12, loni ze 40 projektů uspělo 11. O jejich výběru rozhodlo loni v hlasování 3739 lidí, což bylo 317 více než v prvním ročníku. V obou ročnících největší podporu získalo pokračování revitalizace Lesního koupaliště.

Loni z velkých projektů od 200.000 Kč do jednoho milionu uspělo také oživení břehu řeky Nisy naproti fotbalovému stadionu, vybudování multifunkčního hřiště na Spáleništi v Horním Hanychově a vybudování chybějícího chodníku v Machníně. Z malých projektů to byl návrat Pekárkovy prvorepublikové sochy Mír před vlakové nádraží, kultivace prostoru před kinem Varšava, ZŠ 5. května a ve Fügnerově ulici, doplnění herních prvků do parčíku v Ostašově a na dětské hřiště ve Wintrově ulici a také vybudování jednoho přírodního hřiště.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Liberec

Štítky ČR, správa, hospodářství, rozpočet, Liberec, AUDIO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Petr Ruprecht

Mezi námi děvčaty, za ty dva tři roky, co se mělo Lesní koupaliště změnit k nepoznání, je výsledek zatím prakticky nula (ty 1-2 neplánované opravy vany do toho nepočítám).

Pondělí, 20. března 2023, 09:04

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.