pátek 29. května 2020 Maxim

Cyklostezka už vede až na Milíře. Náklady se vyšplhaly na sedm milionů korun

Od listopadu už cyklistům slouží nové úseky cyklostezky přes Rádlo. Došlo tak k propojení všech úseků a cyklisté tak projedou z Jablonce až na Milíře. Celkové náklady se vyšplhaly na sedm milionů korun a podílely se na nich Liberecký kraj, Lesy ČR a Rádlo.

Letos se nového asfaltu dočkala stezka podél silnice I/65 z Rádla do Jablonce nad Nisou a došlo tak propojení stávajících již existujících částí stezky 390ti metrovým úsekem. O náklady 1 132 560 korun (s DPH) se rovným dílem podél Liberecký kraj a obec Rádlo.

Plánovat se začalo před osmi lety

Na stezku za hájovnou směrem z Rádla na Milíře vjel také asfaltovací stroj a současně došlo následnému napojení o délce 219 metrů na stezku vybudovanou Lesy ČR. 70 procent nákladů z částky 543 290 korun (s DPH) uhradil kraj, zbytek obec Rádlo. Stejnou procentuální úhradu Liberecký kraj poskytl na asfaltový povrch na starou silnici z Rádla směrem na Rychnov u Jablonce, což je součást cyklotrasy Odra-Nisa, kde celkové náklady dosáhly 574 750 korun (s DPH).

„Pamatuji si na dobu před osmi lety, kdy jsme po volbách začali plánovat první projekty propojení Rádla a Jablonce. Začali jsme malými stezkami za svodidly a na lesních cestách. Dnes je toto napojení kompletní. Napojena byla také turistická lávka, vybudována byla stezka na Milíře a opravena cyklotrasa na Rychnov, který jí v příštím roce dokončí na svém katastru,“ uvedl Pavel Branda, místostarosta Rádla, který projektové žádosti připravoval.

Dodal, ne vždy v našem státě všechno funguje, o to víc jej těší, že v našem kraji tato spolupráce všech dotčených partnerů zafungovala velmi dobře. „I když to nebylo bezproblémové, vždy se našlo společné řešení,” uzavřel Branda.

Cyklostezka i pro lesní techniku

Oba asfaltové bezmála tři metry široké úseky, které platily Lesy ČR, měří 602 a 368 metrů. Stavěly se od letošního června do listopadu a tvoří součást turistické trasy Hřebenovka a cyklotrasy z Dobré Vody do Vesce. „Cestu bude využívat také lesnická technika. Během těžby a nutného skládkování ji uzavřeme,“ řekl Ludvík Řičář, krajský ředitel Lesů ČR v Liberci. Na stezce je několik vjezdů, přeložek a propustí. Součástí stavby byly i překlady optického kabelu a vodovodu.

Autoři | Foto Liberecký kraj

Štítky Rádlo, Milíře, cyklostezka, Liberecký kraj

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.