středa 13. listopadu 2019 Tibor

Silničáři v Libereckém kraji budou v zimě nově solit přes osmdesát kilometrů silnic

Liberecký kraj začne letos v zimě solit dalších bezmála 82 kilometrů krajských silnic. Důvodem je zvýšení bezpečnosti provozu, ale také zajištění veřejné autobusové dopravy. Rozšířil se také počet úseků, kde bude od 1. listopadu povinná zimní výbava. Značkou budou nově osazeny tři silnice třetí třídy v Krkonoších. Zimní výbava tak bude povinná na 17 úsecích.

Na povinnou zimní výbavu upozorňují značky motoristy zejména na silnicích v chráněných oblastech Jizerských hor a západních Krkonoš, kde se komunikace nesolí. Nově bude zimní výbava povinná na krkonošských silnicích v Poniklé, Víchovské Lhotě a také na silnici z Hrabačova na Křižlice. Silničáři budou v zimě udržovat 2011 kilometrů silnic druhé a třetí třídy, zcela bez údržby zůstane jen necelých 61 kilometrů, o pět kilometrů méně než loni. Většinou jde o silnice třetí třídy, s výjimkou silnice II/290 z Desné na Smědavu, která vede kolem přehrady Souš v Jizerských horách.

Solených silnic stále přibývá

Krajská správa silnic zajišťuje údržbu 2072 kilometrů silnic. Liberecký kraj je z velké části horskou a podhorskou oblastí, která je na zimní údržbu náročná. Loni stála 127,5 milionu korun, a byla tak nejnákladnější za poslední čtyři roky. Podíl solených silnic se rok od roku zvyšuje. Letos budou silničáři solit už bezmála 825 kilometrů, to je téměř 40 procent krajských silnic. Velká část komunikací je ale v chráněných oblastech, kde se používá písek či drť nebo se jen pluhují. Jen pluhem se udržuje téměř 63 kilometrů silnic.

Nově se bude podle Čápa solit bezmála 43 kilometrů dlouhý okruh na Frýdlantsku - z Frýdlantu přes Andělku a Dolní Oldříš do Heřmanic. Chemicky se bude udržovat také přes 32 kilometrů dlouhý okruh ze Semil přes Vysoké nad Jizerou a Jablonec nad Jizerou do Roprachtic v Krkonoších a také více než 13 kilometrů dlouhá silnice z Vysokého do skladu Silnic LK, které se o údržbu silnic v kraji starají. Bez jakéhokoli posypu naopak nově zůstanou silnice v Kacanovech a Sekerkových Loučkách na Semilsku.

Autoři | Foto Silnice LK

Štítky silnice, počasí, Liberecký kraj, zimní údržba

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.