V Libereckém kraji šetřila Policie ČR od ledna do března letošního roku 993 dopravních nehod. Oproti loňskému prvnímu čtvrtletí je jich evidováno o 96 méně, na druhou stranu narostl počet smrtelných nehod i těch, které skončily s těžkým zraněním. Srážka se zvěří zapříčinila přes dvě stovky případů, alkohol a drogy sehrály roli u více než padesátky dalších. Liberecký kraj společně s partnery pokračuje i přes současnou pandemii koronaviru v programech na podporu prevence bezpečnosti silničního provozu. Jedním z nich jsou motokurzy v Sosnové. Jiné aktivity jsou určeny dětem.
Život na silnicích letos vyhasl už 3 lidem, 10 osob bylo těžce zraněno. Další dopravní nehody si vyžádaly 188 lehce zraněných. „Letošní nelichotivá čísla souvisí tak trochu s loňským rokem, kdy jsme za první kvartál v našem kraji neevidovali žádnou usmrcenou osobu při dopravní nehodě. V kontextu posledních let to byl skutečně výjimečný výsledek,“ vysvětluje Jan Frieser, vrchní komisař Krajského ředitelství policie Libereckého kraje. Pozitivní čísla nepřinesly ani statistiky nehodovosti v rámci celé České republiky. Od ledna do března přišlo o život 103 lidí, což představuje meziroční nárůst o 15 obětí. Dohromady Policie ČR prošetřila 21 506 dopravních nehod.
Smutné prvenství mezi okresy s nejvážnějšími následky zaujímá Semilsko, kde za první tři měsíce došlo k 134 střetům. Zemřel při nich 1 člověk a další 4 se těžce zranili. Na Českolipsku došlo k 305 nehodám, které skončily s 5 těžkými zraněními. Okres Liberec eviduje 409 nehod, 2 úmrtí a 1 těžce poraněného. Na Jablonecku došlo k 145 kolizím, při kterých nikdo nezemřel a ani se těžce nezranil.
Počet dopravních nehod zaviněných řidiči motorových vozidel klesl meziročně o 77 na 756. Zvěř a domácí zvířata v policejní statistikách vedou žebříček příčin, za viníky jsou označena ve 204 případech. Řidiči nemotorových vozidel způsobili 9 nehod a chodci 7 dalších havárií. V 5 případech byla na vině závada pozemní komunikace. Požití alkoholu či drog může za 51 nehod, což je ve srovnání s předchozím rokem o 12 případů více. „Statistiky ukazují, že více jak dvacet procent nehod se stalo při strážce se zvěří. Řidiči musí být obezřetní zejména v označených úsecích, když cestují brzy ráno a večer mezi osmou hodinou a půlnocí. Příkladem nebezpečných míst v Libereckém kraji jsou úseky silnic II/268 na trase Mimoň – Ralsko, I/38 Zahrádky – Bezděz, I/9 Dubá – Jestřebí, nebo I/15 Stvolínky – Kravaře,“ upozorňuje Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti.
Liberecký kraj a jeho partneři věnují zvýšení bezpečnosti silničního provozu trvalou pozornost. I přes aktuální nařízení vlády v souvislosti s šířením koronavirové infekce Covid-19 pokračují v projektech, které vznikly v minulých letech. „Koronavirus nás sice v některých akcích zastavil, ale začátkem roku jsme stihli navštívit 19 školek s naším programem dopravní výchovy. Jakmile to bude možné, všechny aktivity znovu nastartujeme. Jsou to právě návštěvy základních a mateřských škol, dopravních hřišť, školení učitelů, nebo hlídky na cyklostezkách. Tým silniční bezpečnosti proto rozjel velmi užitečnou webovou aplikaci, ve které děti a jejich rodiče najdou testy z dopravní výchovy. Nyní tým pracuje na dalším projektu, a to na tvorbě dopravních her,“ dodává Jan Sviták, náměstek hejtmana pro rezort dopravy, investic a veřejných zakázek.
Další tradiční aktivity připravuje kraj společně s Týmem silniční bezpečnosti. Jedná se o oblíbené kurzy pro motorkáře, které se letos uskuteční opět na polygonu v Sosnové na Českolipsku. Pokračování ostatních akcí jako jsou prezentace pro středoškoláky a kurzy bezpečné jízdy pro mladé řidiče budou následovat. „Na motokurzy je možné se registrovat na stránkách www.ucmeseprezit.cz. V Sosnové je chystáme na přelom července a srpna, kdy předpokládáme, že aktuální situace bude již uvolněnější, ale samozřejmě i nás se týkají veškerá nařízení vlády, která musíme plně respektovat,“ uzavírá Jan Polák.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.