úterý 28. září 2021 Václav

Pětiletou zakázku na zajištění MHD v Jablonci získá zřejmě ČSAD Slaný

Pětiletou zakázku na zajištění městské hromadné dopravy v Jablonci od února 2023 získá zřejmě ČSAD Slaný. Uchazečů bylo šest, jednoho ale pro nesplnění podmínek vyloučili, řekla mluvčí magistrátu Jana Fričová. Výsledek tendru v hodnotě bezmála půl miliardy korun není zatím definitivní. Běží ještě lhůta, ve které mohou neúspěšní žadatelé výsledek napadnout.

Veřejnou soutěž na zajištění MHD v Jablonci a přilehlém okolí od února 2023 do konce ledna 2028 vyhlásili v polovině června. Radnice chtěla původně najít dopravce na deset let. „Na základě předběžných tržních konzultací a diskusí s odborníky byla nakonec zakázka zkrácena na pět let," řekl primátor Jiří Čeřovský (ODS). Hodnotu zakázky odhaduje město na 475 milionů korun bez DPH, což je v přepočtu 66 korun za ujetý kilometr. Podrobnosti o vítězné nabídce ČSAD Slaný zatím město zveřejnit nechce.

Radnice nevyloučila ani nabídky vyšší, nabídková cena tvořila 80 procent hodnocení, komise zohlednila také podíl ekologicky šetrných vozidel a průměrné stáří vozového parku. Vybraný dopravce by měl ročně najezdit 1,37 milionu kilometrů, zhruba o tři procenta méně než dnes. Z jízdního řádu byla vyjmuta linka 115 z Jablonce do Rychnova, kterou převezme Liberecký kraj. Díky tomu se mimo jiné snížily požadavky na počet vozů, dopravce jich musí mít k dispozici 29 místo současných 30.

Zajištěním veřejné dopravy se v Jablonci zabývají už několik let. Na začátku roku 2019 vypsala radnice soutěž na deset let. Kvůli průtahům a sérii námitek a připomínek, které řešil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, ale město nakonec soutěž zrušilo. V poptávkovém řízení pak podal nabídku jen dlouholetý místní dopravce BusLine MHD Jablonecko. Zastupitelé ji odmítli, cena 55,96 koruny za kilometr se jim zdála příliš vysoká. Dopravce byl navíc jednou z firem stíhaných kvůli pletichám ve veřejné soutěži.

Řízení pak Jablonec zopakoval, dostal osm nabídek, nejlevnější byla Umbrella Coaches and Buses s cenou 44,56 Kč za kilometr. Jezdí od 1. února, zakázku získal dopravce na dva roky.

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto ČSAD Slaný

Štítky MHD, správa, firmy, ČSAD Slaný, Jablonec nad Nisou

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.