Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekStředa, 29. září 2021, 10:45
Tým silniční bezpečnosti proškolil preventisty Policie ČR a obecních policií, kteří se podílejí na dopravní výchově dětí. Připravený seminář, metodika a další výukové pomůcky poradí s tím, jak téma dopravy a bezpečnosti předat nejmladším účastníkům silničního provozu. Seminář se konal v rámci populárního projektu Markétina dopravní výchova za finanční prostředky Libereckého kraje a BESIP Libereckého kraje.
Mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu patří děti. Musejí vědět, jak se chovat v dopravním prostoru, to znamená, jak správně přecházet přes přechod, jak bezpečně jezdit na kole, jak vystoupit z vozu nebo jak se chovat při čekání na autobus. Proto je dopravní výchova důležitá a je nutné věnovat se jí jak doma, tak ve škole. „Policisté jsou při besedách právě v roli lektorů dopravní výchovy mnohdy jediní, kteří témata bezpečnosti v provozu do škol přinášejí. Proto jsme opět připravili seminář s cílem usnadnit jim práci s dětmi. Věřím, že školení a další materiály poradí s tím, jak děti při výuce zaujmout, tak aby je dopravní výchova skutečně bavila,“ říká Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti.
Na seminářích se účastníci seznámili s obsahem Metodiky pro preventisty PČR a strážníky OP. Část přednášky je věnována teoretickým znalostem z oblasti dopravní výchovy a jejího ukotvení v systému, dále základům vývojové psychologie dětí a pedagogickým disciplínám. Praktická část se zaměřuje na zážitkové workshopy, ve kterých se účastníci semináře seznámí s různými rolemi dětí (chodec, cyklista, spolucestující ve vozidle). K tomu pro žáky dostanou hry, plakáty, motivační básničky a říkadla a další výukové pomůcky. „Seminář realizovaný v Liberci nám mimo jiné umožnil seznámit účastníky s dobrou praxí a s podobou tzv. Dnů s dopravní výchovou, které na území kraje pořádáme řadu let v rámci projektu Markétina dopravní výchova i za podpory MD BESIP,“ říká Markéta Novotná, krajská koordinátorka MD BESIP Libereckého kraje.
„Ze statistik dopravní nehodovosti vyplývá, že je potřeba věnovat se chování dětí v okolí pozemních komunikací již od mateřské školy. Podporujeme proto dlouhodobě systémovou výuku ve školách, školkách, na dětských dopravních hřištích, ale i vzdělávání všech, kteří v této oblasti působí. Nyní například preventisty policie,“ dodává Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana Libereckého kraje odpovědný za rezort dopravy.
Více o projektu můžete zjistit na www.dopravnivychova.cz.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.