Počasí dnes4 °C, zítra3 °C
Sobota 16. listopadu 2024  |  Svátek má Otmar
Bez reklam

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Cestování s dětmi v autě: Pět nejčastějších chyb, které děláme

PR článek

Nesprávně instalovaná autosedačka nebo špatně dotažené pásy mohou na cestách ohrozit bezpečnost vašeho dítěte. Zjistěte, kde rodiče nejčastěji chybují, a jak těmto chybám snadno předejít.

Bezpečnost dětí na silnicích je zásadní téma pro všechny rodiče. Přesto se i ti nejopatrnější mohou při používání dětské autosedačky někdy zmýlit. Správné usazení a připoutání dítěte je v případě autonehody naprosto klíčové, ale nebojte, společně to zvládneme. Přinášíme vám přehled nejčastějších chyb, kterých se rodiče ať už ve spěchu nebo z neznalosti dopouští, a celou řadu tipů, jak se nechtěným problémům vyhnout.

1. Špatný výběr a koupě autosedačky

Jedním z běžných přešlapů je v první řadě nevhodná volba autosedačky. Někteří se uchylují k nákupu z druhé ruky, což sice šetří rodinný rozpočet, ale může představovat riziko. „Neznáte historii autosedačky – může být například z bouraného vozu a mít mikrotrhliny, které na první pohled nevidíte, a při další nehodě se již snižuje efektivita ochrany. Zánovní sedačku si mohu dovolit pořídit z rodiny či od nejbližších přátel. Pozor však dejte také na životnost sedačky, která je časově omezená,“ vysvětluje Markéta NovotnáTýmu silniční bezpečnosti. Autosedačka také již nemusí vyhovovat aktuálním bezpečnostním standardům.

Další častou chybou je, když dítě předčasně přesadíme do autosedačky vyšší kategorie, například z vajíčka do pokračovací autosedačky. Pokud je dítě na větší model příliš malé, hrozí, že bude hlavová opěrka vysoko nebo bude autosedačka nepřiměřeně široká. Obojí ve výsledku snižuje účinnost ochrany.

Tip: Autosedačku vždy kupujte novou od ověřených prodejců a vyberte ji podle váhy i výšky dítěte. Nespěchejte s přesazením dítěte do větší sedačky – ve vajíčku by mělo zůstat co nejdéle, dokud to jeho výška a hmotnost dovolí, tedy klidně až do 24 měsíců.

2. Špatná instalace autosedačky ve vozidle

Instalace autosedačky se může zdát komplikovaná, pro bezpečnost dítěte je však naprosto zásadní. Často dochází k nedostatečnému dotažení ISOFIXu, nebo nejsou využívány všechny dostupné bezpečnostní systémy, jako je systém L.S.P. (Lineární ochrana při bočním nárazu) nebo tether (horní pás pro ukotvení sedačky). Chybou bývá také nesprávná poloha madla u vajíčka nebo nesprávné upevnění na základně i s použitím bezpečnostních pásů.

Tip: Pečlivě se seznamte s návodem k instalaci vaší autosedačky a ujistěte se, že jste všechny systémy upevnění a bezpečnosti využili správně. Pokud si nejste jistí jak na to, nebojte se obrátit přímo na prodejce. Řada výrobců má také na internetu k dispozici video návody k jednotlivým modelům autosedaček. A nenechte se zmýlit, ISOFIX nestačí pouze „zacvaknout“, je nutné jej do sedadla dotáhnout.

3. Špatné usazení dítěte

Aby byla zajištěna maximální ochrana, musí dítě v autosedačce sedět ve správné poloze. Problémy nastávají například ve chvíli, kdy je dítě usazeno v příliš ležící nebo naopak příliš vzpřímené poloze. Toto může být často způsobeno špatně nastaveným polohováním autosedačky, ale příčinou může být i nestandardní sklon sedadla v autě. Další častou chybou je nesprávně nastavená výška hlavové opěrky, která by měla být vždy upravena podle výšky dítěte.

Tip: Před každou jízdou zkontrolujte, zda je dítě správně usazeno a zda je výška hlavové opěrky umístěná tak, aby odpovídala výšce malého pasažéra. Autosedačka by měla umožňovat pohodlné a bezpečné sezení bez přílišného naklánění. Je také vhodné už při výběru autosedačky konzultovat s prodejcem váš konkrétní typ vozidla, aby byla zaručena kompatibilita s vámi vybraným modelem.

Revoluční autosedačka s airbagem Anoris T2 i-Size pro bezpečnou jízdu směrem vpřed. Zdroj: CYBEX

4. Špatné upoutání dítěte

Pokud dítě není správně připoutané, autosedačka nemůže plnit svou ochrannou funkci. Často se stává, že rodiče nedostatečně dotáhnou pásy nebo si nevšimnou jejich pokroucení. U novorozeneckých vajíček, které se rodič rozhodne instalovat do vozu bez použití isofixové základny, nezřídka dochází k chybnému vedení pásů, což může v případě autonehody znemožnit autosedačce bezpečně setrvat na místě.

Tip: Pásy by měly být dostatečně těsné, aby mezi nimi a tělem dítěte nezůstávalo příliš volného prostoru. Pásy nesmí být nikdy překroucené a musí být správně vedené dle typu autosedačky i směru jízdy. V případě autosedaček pro větší děti je důležité kontrolovat, aby pás vedl přes klíční kost dítěte, nikoliv přes krk nebo přes horní část paže.

5. Připoutání dítěte v bundě

Chladné počasí velí zabalit dítě do huňaté bundičky, jenže právě ta může být při nehodě problematickou. Tlusté oblečení znemožňuje správné utažení bezpečnostních pásů a může vést k tomu, že pásy v případě nárazu sklouznou. Bezpečnostní pásy také slouží k tomu, aby rovnoměrně rozložily síly vznikající při nárazu. Pokud jsou volné, nemohou správně fungovat a hrozí, že by se většina nárazové síly mohla koncentrovat na méně chráněné části těla, například na bříško dítěte. To může vést i k vážným vnitřním zraněním.

Tip: Před připoutáním dítě vždy svlékněte z bundy, abyste mohli pásy správně dotáhnout. Pokud je v autě příliš velká zima, dítě následně přikryjte dekou, nebo mu bundu nasaďte obráceně – ruce vsuňte do rukávů a dítě přikryjí záda bundy. Zvážit můžete také koupi speciálního fusaku do autosedačky, ideálně od stejného výrobce.

„Mnoho rodičů si neuvědomuje, jaký vliv na bezpečnost dítěte může mít i malá odchylka od správného postupu používání autosedačky. Přitom právě tyto chyby mohou při nehodě rozhodovat o závažnosti následků,“ upozorňuje Markéta Novotná. Před každou jízdou si proto najděte čas na kontrolu instalace vaší autosedačky a toho, zda-li je vaše dítě důkladně připoutané.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Cybex

Štítky tým silniční bezpečnosti, besip, děti, doprava, autosedačka cybex

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Cestování s dětmi v autě: Pět nejčastějších chyb, které děláme  |  Doprava  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.