Dohlédnout a vyjednat, aby variantní řešení trasy silnice I/35 mezi Turnovem a Úlibicemi co nejméně zasáhlo do krajiny Českého ráje, má krajinný poradce placený rovným dílem Libereckým kraje a Ředitelstvím silnic a dálnic Libereckého kraje (ŘSD). Obě instituce tím reagují na námitky především obcí Českého ráje, že dosud preferovaná varianta silnice přes Český ráj, vedená nad krajinou, by narušila jeho ráz a podepsala by se na turistickém ruchu. ŘSD se zavázalo, že k doporučení poradce pro ochranu krajinného rázu, kterým se stal Roman Bukáček, bude přihlížet.
„Silnice I/35 mezi Turnovem a Jičínem je z pohledu fungování dopravy v Libereckém kraji jedna z těch klíčových. Vezmeme-li navíc v úvahu to, že se od Jičína až do Olomouce staví hned několik dalších úseků této mezinárodní silnice a další budou navazovat v nejbližších letech, považujeme ji za velmi důležitou. Proto jsme se dohodli s ministrem dopravy Martinem Kupkou a ředitelem Ředitelství silnic a dálnic Radkem Mátlem na zapojení odborníka. Ten bude v rámci schválené trasy a platného posouzení vlivu na životní prostředí EIA hledat variantní řešení trasy tak, aby co nejméně zasáhla do krajiny Českého ráje mezi Turnovem a Jičínem. Záměr jsme projednali rovněž se starosty dotčených obcí 12. února 2025 v Rovensku pod Troskami a další veřejné setkání s ministrem dopravy a ředitelem ŘSD se uskuteční ve středu 19. března v 18:30 v kulturním centru Střelnice v Turnově,“ uvedl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
„Sdílím oprávněné obavy obyvatel o budoucí podobě silnice I/35 mezi Turnovem a Úlibicemi. Tato silnice je pro region potřebná, nicméně je nutné právě teď řešit, jaký bude mít vliv na krajinu a turistický ruch Českého ráje. I z těchto důvodů opětovně zaznívají důrazné požadavky starostů obcí i zástupců veřejnosti ohledně minimalizace dopadů stavby na krajinu a životní prostředí. Chápeme, že je to velká investice a nejde ji úplně schovat, nicméně vizualizace, které máme zatím k dispozici počítají s tím, že stavba by šla výrazně nad okolní terén. To by znamenalo množství mostů, násypů a ty mohou být problémem nejen z hlediska vyhlídek Českého ráje, ale také kvůli hluku. Proto jsme se s ŘSD dohodli na tom, že se do projektu zapojí i tzv. krajinný poradce, jenž bude mít za úkol se aktivně podílet na zmírnění dopadů části stavby ležící na území Libereckého kraje na krajinný ráz.“
Krajinné poradenství se bude týkat částí stavby nové čtyřproudé silnice nacházejících se na území Libereckého kraje. „Konkrétně se jedná o mimoúrovňovou křižovatku v Ohrazeních, úsek Ohrazenice–Valdštejnsko, Valdštejnsko–Čímyšl (po hranici regionu) včetně přivaděče Zelený Háj. V případě mimoúrovňové křižovatky v Ohrazenicích je již na změnu pozdě, nicméně tam o zásah do krajiny nepůjde. V případě dalších je právě teď ten správný čas na to, hledat pro všechny nejpřijatelnější variantu a připravit ji k realizaci. Tam je na to stále dost času,“ uvedl Klápště.
Náklady na poradenství budou činit maximálně 550 tisíc korun bez DPH, přičemž kraj se bude podílet 50 % a druhou polovinu uhradí ŘSD. Roman Bukáček bude dle smlouvy plnit veřejnou zakázku do konce roku 2026. „Podílet se má na přípravě variant, nikoli pak už na stavbě, proto je smlouva uzavřena jen do konce příštího roku,“ podotkl hejtman kraje.
Kraj zadal veřejnou zakázku napřímo. „Hlavním důvodem je především to, že ŘSD již zahájilo přípravu stavby nové silnice a zásahy do krajiny je potřeba řešit neprodleně. Vybraný poradce, pan Roman Bukáček, patří mezi nejlepší odborníky na hodnocení dopadů liniových staveb na krajinný ráz v České republice. Je tvůrcem řady metodických pokynů pro tuto oblast a držitelem oprávnění provádět hodnocení krajinného rázu dle zákona o ochraně přírody a krajiny. Zásadní pro nás byla i jeho znalost území Libereckého kraje z pohledu ochrany přírody, neboť byl jedním z tvůrců naší Aktualizované koncepce ochrany přírody 2021+, kde se zabýval především ochranou krajiny. S jeho výběrem vyjádřilo souhlas také ŘSD, které jej jako odborníka na uvedenou činnost uznává a jež se bude podílet 50 % na jeho financování,“ dodal náměstek Jiří Klápště.
ŘSD svolalo v polovině února do Rovenska pod Troskami jednání s obcemi, které jsou připravovanou silnicí I/35 z Turnova do Jičína (resp. Hradce Králové) přímo či nepřímo dotčeny. Cílem bylo rozptýlit pochybnosti, které obce Mikroregionu Český ráj (celkem 14 obcí jako jsou např. Karlovice, Hrubá Skála, Troskovice a další) deklarovaly v otevřeném dopise. Jednání se kromě hejtmana Libereckého kraje Martina Půty, náměstka Jiřího Klápště a zástupců obcí zúčastnili i pracovníci ŘSD, a to konkrétně ředitel liberecké správy Jan Wohlmuth.
„Jednání se uskutečnilo zejména na základě otevřeného dopisu Dobrovolného svazku obcí MIKROREGION ČESKÝ RÁJ a města Turnova adresovaného ministru dopravy Martinu Kupkovi. Chtěli jsme, aby se ke stavbě i obavám vyjádřil přímo investor, tedy ŘSD,“ podotkl Martin Půta.
ŘSD pak připravuje na příští týden ještě další setkání k nové trase I/35 přes Český ráj a to pro veřejnost. Uskuteční se ve středu 19. března od 18:30 v Kulturním centru Střelnice v Turnově. Vedle ŘSD bude aktuální stav rozpracovanosti projektu představovat veřejnosti i Ministerstvo dopravy ČR. Přítomni budou mimo jiné také generální ředitel ŘSD Radek Mátl a ministr dopravy Martin Kupka.
Ředitelství silnic a dálnic Libereckého kraje nyní připravuje pro stavbu silnice mezi Turnovem a Úlibicemi potřebné podklady pro povolení stavebního záměru. Stavba v délce 32 kilometrů by měla být dokončena po roce 2030.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám