Miliony korun ušetřil od roku 2011 liberecký dopravní podnik díky nákupům na burze. Jen náklady na silovou elektřinu se mu za pět let podařilo snížit o více než šest milionů korun. Pro příští rok se podařilo silovou elektřinu zlevnit o dalších deset procent a za rok tak podnik zaplatí o 900 tisíc korun méně než letos.
"V letech 2010 a 2011 jsme nakupovali silovou elektřinu za zhruba dvojnásobné ceny," řekl dnes ředitel podniku Luboš Wejnar.
Poprvé nakoupil dopravní podnik silovou elektřinu na burze pro rok 2012, v posledních dvou letech nakupuje společně s Dopravním podnikem Ústí nad Labem. Díky většímu objemu nakupované elektřiny se podle Wejnara daří cenu ještě snižovat. "Při roční spotřebě téměř 9000 megawatthodin šetříme tímto způsobem nezanedbatelné částky, pro příští rok jsme dokázali snížit cenu silové elektřiny o dalších 99 korun za megawatthodinu," doplnil ředitel.
I díky takovým úsporám se daří dopravní podnik udržet navzdory poklesu tržeb z městské dopravy v zisku. Celkové výnosy dopravního podniku v loňském roce klesly zhruba o deset milionů korun na 529,5 milionu. Hospodaření firmy, která zajišťuje městskou hromadnou dopravu ve dvou největších městech v kraji, skončilo díky úsporám nákladů ziskem 624.000 korun. V roce 2013 hospodařil dopravní podnik se ziskem 575 tisíc korun, výnosy byly ale vyšší - 539,7 milionu.
Hlavním důvodem snížení celkových výnosů byl pokles tržeb z městské hromadné dopravy. Podnik utržil bezmála 196 milionů korun, o šest milionů méně než v roce předcházejícím. Tříprocentní propad tržeb odpovídá podle ředitele trendu v Česku, kde podobný propad tržeb zaznamenala loni většina dopravců. Jednou z hlavních příčin poklesu tržeb byla podle dopravního podniku více než roční výluka na tramvajové trati mezi Libercem a Jabloncem. Dopravu tam zajišťovaly autobusy, cestujících ale ubylo.
Liberecký dopravní podnik je největší společností ve vlastnictví Liberce, od podzimu 2009 je menšinovým vlastníkem sousední Jablonec nad Nisou. Firma zajišťuje se svými 145 autobusy a 67 tramvajemi městskou dopravu v Liberci a Jablonci a navíc i tramvajové spojení mezi nimi. Na 75 tramvajových a autobusových linkách přepravila loni podle metodiky sdružení dopravních podniků více než 42 milionů cestujících a najezdila při tom bezmála 7,5 milionu kilometrů. Podnik loni zaměstnával 390 lidí.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.