Zkuste si tipnout, kolik černých pasažérů ročně odhalí revizoři v Liberci. Tisíc? Deset tisíc? Přidejte! Revizoři odhalili jen loni při kontrolách v městských autobusech a tramvajích přesně 20 132 černých pasažérů. Oproti roku 2014 je to nárůst o třetinu, což je dost. Na pokutách loni dopravní podnik vybral bezmála 4,425 milionu korun, téměř o pětinu víc než před rokem.
Cestujícím, kteří nemají platnou jízdenku, hrozí v liberecké a jablonecké MHD pokuta 1000 korun. To je ale horní hranice, ke které se zdaleka nemusíte přiblížit. Pokud černý pasažér zaplatí pokutu na místě nebo do pěti pracovních dní od přestupku, sníží se na 600 korun.
A teď trochu čísel. Od roku 2000 eviduje dopravní podnik zhruba 190 tisíc přestupků, z toho kolem 70 tisíc jich zůstalo nezaplacených. Z nich zhruba 50 tisíc už podnik předal k právnímu vymáhání, v některých případech pak vše končí soudem či exekucí. "Jsou i rekordmani s více než 40 přestupky," uvedl dopravní specialista Tomáš Krebs z Dopravního podniku měst Liberec a Jablonec nad Nisou.
Dopravní podnik má včetně brigádníků 27 revizorů. "Potkat je lze téměř kdykoliv, i v časných ranních hodinách, při kontrolách na nočních linkách, o svátcích či víkendech," poznamenal Krebs. Neobjevují se jen přímo v Liberci, ale všude tam, kam městské autobusy či tramvaje jezdí. Narazit tak na ně mohou cestující i v okolních obcích, jako je Novina, Křižany či Kryštofovo Údolí, ale také na druhé straně na Jablonecku až po hranice Smržovky, v Nové Vsi nad Nisou, Josefově Dole nebo Hraběticích.
Dopravní podnik zajišťuje MHD i v Jablonci nad Nisou, kde je však hříšníků výrazně méně. V Jablonci se do autobusů nastupuje předními dveřmi, což šanci na jízdu načerno minimalizuje. Podle Krebse se ale nedá říci, že v Jablonci nad Nisou černí pasažéři nejsou. Jde však zpravidla o cestující s časově prošlou jízdenkou či neplatným kuponem, uvedl. I to je důvod, proč i v Jablonci revizoři linky téměř denně kontrolují.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.