Počasí dnes4 °C, zítra3 °C
Sobota 16. listopadu 2024  |  Svátek má Otmar
Bez reklam

Za první třetinu letošního roku vyhaslo na silnicích Libereckého kraje již pět životů

Za první třetinu letošního roku vyhaslo na silnicích Libereckého kraje již pět životů. To je o čtyři více než v loňském roce. Pravděpodobnost usmrcení při dopravní nehodě je i tak menší, než činí průměr ČR. Největší riziko úmrtí při nehodě hrozí v Plzeňském kraji, nejmenší na Karlovarsku a v Praze.

Na rozdíl od loňského roku, kdy za první čtyři měsíce zemřel při dopravních nehodách na silnicích Libereckého kraje jeden člověk, se letos jedná už o pět případů. „Po dvou mrtvých zaregistrovaly statistiky na Liberecku a Semilsku, jeden člověk byl usmrcen na Jablonecku. Českolipsko se naopak může pochlubit nulovou bilancí,“ upřesňuje Vlasta Suchánková, vedoucí oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství PČR Libereckého kraje. Zvýšil se i počet nehod vyšetřovaných Policií ČR, a to z 1 054 na 1 220. Rovněž tak o 65 narostl počet lehce zraněných na celkových 306.

Naopak počet těžce zraněných se snížil o pět na konečných 25. Nehody, u kterých asistoval alkohol či drogy, jsou narůstajícím problémem. Zatímco loni se jednalo o 51 případů, letos se zapsalo do statistik již 68 takových událostí. Ve 40 případech se pak jednalo o účastníky silničního provozu, v jejichž žilách kolovala krev s podílem alkoholu vyšším než 1 promile, drogy pak byly zjištěny v 9 případech. „Bohužel však narůstá i počet nehod, od nichž viníci ujeli. Za první čtyři měsíce letošního roku se tak stalo již ve 224 případech, což je oproti loňsku nárůst o bezmála 8 procent. Smutné je, že bez pomoci zůstali zranění lidé - jeden těžce a osm lehce,“ dodává Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.      

Největšími hříšníky byli tradičně řidiči motorových vozidel. Ti zavinili 969 nehod. Cyklisté se podepsali na vzniku 19 nehod (z toho děti ve 4 případech), chodci pak způsobili 11 kolizí (z toho sedm nehod zavinily děti). „Množí se počet případů, kdy nehodu zavinila zvířata či zvěř. Oproti loňsku zaznamenaly statistiky nárůst o 48 takových případů na celkových 204. Tyto střety se podílejí z jedné šestiny na celkovém počtu vyšetřovaných nehod,“ varuje Jan Polák, koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje.  

V České republice obecně méně mrtvých i těžce zraněných. Výrazně se však zvýšil počet obětí z řad chodců a seniorů

Během prvních čtyř měsíců letošního roku vyšetřovala Policie ČR celkem 29 774 dopravních nehod, při nichž zemřelo 147 osob, dalších 630 bylo zraněno těžce a 6 501 lehce. K meziročnímu nárůstu došlo u počtu vyšetřovaných nehod (o 2 207) a také počtu lehce zraněných (o 327).  Naopak poklesl počet usmrcených (o 13) a těžce zraněných (o 5). Bohužel výrazně narostl počet nehod, od kterých viníci ujeli, a to o 300 na celkových 5 159. Zemřeli při nich čtyři lidé, dalších šestnáct bylo zraněno těžce a 176 lehce. Celkem v 1 295 případech se bouralo pod vlivem alkoholu či drog. Tyto nehody mají na svědomí 11 vyhaslých životů, dále pak 47 těžce a 464 lehce zraněných osob. „Závažnost nehod s asistencí alkoholu je trvale vysoká. Za první třetinu roku u nich byla pravděpodobnost vzniku smrtelného zranění 1,75 vyšší než u nehod obecně,“ upozorňuje Roman Budský. O 528 na celkových 3 149 narostl i počet nehod, jejichž viníky byla zvěř či zvířata. Jejich podíl na nehodách vyšetřovaných Policií ČR je tak zhruba desetiprocentní. Z uvedených údajů vyplývá, že se meziročně nejen snížil počet obětí nehod, ale rovněž tak se o šestinu zmenšila pravděpodobnost, že nehoda skončí tragicky.  

Meziročně výrazně narostl počet usmrcených chodců (+ 50 %), seniorů (+ 29 %) a motocyklistů (+ 17 %), rovněž tak došlo ke zvýšení počtu těžce zraněných dětí (+ 64 %), cyklistů (+ 10 %) a chodců (+ 5 %). Naopak se snížily počty obětí nehod s přítomností alkoholu a drog (o 61 procent), také poklesl počet usmrcených dětí (o 60 procent), mladých řidičů (o 50 procent) a cyklistů (o 47 procent). Největší pokles těžce zraněných zaznamenaly statistiky u mladých řidičů (o 48 procent), nehod s přítomností alkoholu či drog (o 28 procent) a nehod s účastí seniorů (o 15 procent).

Nejvíce usmrcených bylo ve Středočeském kraji, ovšem nejzávažnější byly nehody na Plzeňsku

Největší počet usmrcených za leden až duben letošního roku zaznamenali ve Středočeském kraji (22), v těsném závěsu byl Moravskoslezský kraj (21). Následují kraje Jihočeský a Plzeňský (shodně po 14 mrtvých). Naopak nejméně usmrcených bylo v Kraji Karlovarském (1), Libereckém (5) a Zlínském (6). K největšímu nárůstu usmrcených došlo v Libereckém kraji (o 400 procent) a Plzeňském kraji (o 75 %), naopak největší redukcí obětí dopravních nehod se mohou pochlubit v krajích Karlovarském (o 67 %) a Jihomoravském (o 65 %).

Co se týče závažnosti nehod (tj. počtu usmrcených na 1 000 nehod vyšetřovaných Policií ČR), byla situace nejhorší v Plzeňském kraji (14,1 oběti/1 000 nehod). Naopak v největším bezpečí byli účastníci silničního provozu v Praze a na Karlovarsku. Průměr za celou ČR činil 4,9.

Tisková zpráva | Foto HZSLK

Štítky havárie, Liberecký kraj, silnice, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, dopravní nehoda, Česko, Policie České republiky, Praha, Roman Budský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Za první třetinu letošního roku vyhaslo na silnicích Libereckého kraje již pět životů  |  Doprava  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.