Aktuálně

Čeká nás zatažený víkend s přeháňkami. Teploty půjdou nahoru více...

Policie zná příčinu diskotéky na Bílém Kameni. Šlo o závadu na mrazícím zařízení více...

Asfaltové hřiště na Králově Háji čeká proměna. Nadchnout má děti i jejich dozor více...

Prales na Ještědu se rozroste o 4,5 hektaru. Spolek vyjde výkup na milion více...

Pohotovosti převezmou zdravotní pojišťovny. O všechny v kraji ale nestojí více...

V tramvaji do Jablonce bude možné platit bezkontaktní kartou

V tramvaji do Jablonce nad Nisou budou mít cestující od července možnost zaplatit jízdenku bezkontaktní platební kartou. Dosud tuto možnost měli lidé jen na libereckých tramvajových linkách 2 a 3 z Lidových sadů do Hanychova. V budoucnu chce dopravní podnik systém dál rozšiřovat a strojky pro bezkontaktní platby vybavit i autobusy v Liberci a Jablonci.

Cestující v Liberci mohou za jízdenky platit bezkontaktní platební kartou od listopadu 2014, loni od července se systém rozšířil na všechny tramvaje linek 2 a 3. Zájem o bezkontaktní platby podle Wejnara mezi cestujícími roste, nemusejí už shánět papírové jízdenky nebo platit u řidičů. "Zatímco v prvních čtyřech měsících loňského roku bylo takto prodáno zhruba 5000 jízdenek, letos za stejné období evidujeme již téměř 28 tisíc transakcí," řekl ředitel Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) Luboš Wejnar. Bezkontaktní platby využívají i turisté, strojky proto komunikují nejen česky, ale i anglicky, německy a polsky.

Ve druhé etapě bylo podle ředitele dopravního podniku dovybaveno strojky 35 tramvají, zajišťujících provoz do Vratislavic a Jablonce na linkách 5 a 11. V tramvaji bude možné koupit nejen jízdenku za 26 korun na cestu z Liberce do Jablonce a opačně, ale také dvacetikorunové jízdenky platné jen v Liberci pro cestu do Vratislavic a také společnou přestupní jízdenku pro Liberec a Jablonec, která platí 75 minut a přijde na 38 korun. "Tuto jízdenku lze použít v městské dopravě v obou městech i na meziměstské lince a dá se s ní libovolně přestupovat," řekl Wejnar.

Dopravní podnik už podle ředitele připravuje další etapu, která by měla bezkontaktní platby umožnit i v autobusech v Liberci a Jablonci nad Nisou. Připravil projekt za více než 20 milionů korun, na který žádá evropské dotace. "Chceme zlepšit naše systémy a také nakoupit 170 tzv. validátorů pro autobusy. Také bychom rádi zakoupili 30 nových automatů do tramvají, které se využívají na lince 11. Nové automaty už by měly umožnit platbu jak mincemi, tak bezkontaktní platební kartou," doplnil ředitel. Dopravní podnik by chtěl pořídit také automaty, které umožní dobíjet předplatné. Zatím ho musí cestující v hotovosti platit na přepážkách.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Jablonec nad Nisou, Liberec, platba, dopravní společnost, Liberec XXX-Vratislavice nad Nisou

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.