V Libereckém kraji zahájí příští týden ostrý provoz centrální dispečink regionální dopravy, který má pomoci řidičům i cestujícím. Systém, testovaný už od května, má zajistit lepší návaznost autobusových a vlakových spojů. Umožní díky GPS sledovat online autobusy a vlaky zapojené v integrované regionální dopravě IDOL. Cestující si zjistí informace prostřednictvím internetu a chytrých telefonů.
Pohyb jednotlivých vlaků a autobusů bude dispečer sledovat díky GPS přímo na mapě. Systém sám upozorní na případné problémy, zobrazí i nehody a komplikace na silnicích. "V případě zpoždění jednoho spoje upozorní řidiče navazujícího, aby třeba dvě minuty počkal. Naopak v případě většího zpoždění dá pokyn, aby nečekal," řekl vedoucí projektu Pavel Jaško z firmy Korid LK, která je koordinátorem dopravy v kraji. Provoz dispečinku přijde kraj podle předběžných odhadů ročně na tři miliony korun.
Vlaky a autobusy v Libereckém kraji přepraví ročně 25 milionů cestujících. I pro ně má být podle kraje nový systém přínosem. "Pro cestujícího bude přístupná webová stránka, na které si vybere zastávku a ukáže se mu aktuální odjezdová tabule i s případným zpožděním spojů," popsal systém Jaško. Podobná aplikace bude i pro mobilní telefony, ta díky GPS nabídne nejbližší zastávky a dostupné spoje. Tento systém by měl být zcela funkční nejpozději 11. prosince, kdy začnou platit nové jízdní řády.
Liberecký kraj objednal letos železniční dopravu v rozsahu více než čtyř milionů kilometrů, dalších zhruba 13,5 milionu kilometrů najezdí autobusoví dopravci a ještě milion kilometrů představuje tramvajové spojení mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou. Za veřejnou dopravu zaplatí kraj letos 546 milionů korun, 94 milionů přidá stát a asi 25 milionů zaplatí obce. Dominantním dopravcem jsou České dráhy, které zajišťují 90 procent železniční dopravy za zhruba 334 milionů korun.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.