Krajská vědecká knihovna v Liberci nově nabízí čtenářům tichou studijní zónu a kolektivní studovnu. Vznikly v rámci opravy, která největší knihovnu v kraji zcela uzavřela na tři měsíce. Po téměř 20 letech provozu už ale objekt obnovu podle vedení knihovny nutně potřeboval. Stavbaři vyměnili světlík, kterým zatékalo, a nový je i nábytek, koberce či toalety. Staré zářivky nahradilo moderní úsporné LED osvětlení, které reaguje na množství světla, které do budovy dopadá zvenčí.
Krajská vědecká knihovna v Liberci, známá jako Stavba smíření, slouží veřejnosti od listopadu 2000. Dvanáctipodlažní komplex ze skla a kovu stál včetně vybavení téměř 520 milionů korun. Z velké části ho zaplatil stát. V rámci programu přeshraniční spolupráce Phare na něj přispěly i Evropská unie, česko-německý Fond budoucnosti a německá a švýcarská vláda. Budova stojí na místě, kde bývala židovská synagoga, kterou vypálili nacisté. V roce 2001 získala moderní budova titul Stavba roku.
Oprava byla součástí projektu zaměřeného nejen na obnovu samostatné budovy. Cílem bylo i zlepšení péče o cenné tisky a zkvalitnění a zpřístupnění knihovního fondu a jeho zabezpečení a prezentace. Modernizace bude stát asi 37,4 milionu. Z toho kraj dá čtyři miliony a zbytek pokryjí dotace z evropských a státních fondů.
Samotné stavební úpravy stály přes 20 milionů. Knihovna ale dostala také nové LED informační tabule nebo boxy na vracení knih. Součástí úprav byla mimo jiné i modernizace trezoru pro vzácné tisky nebo restaurování vzácných knih a jejich digitalizace. „Na tom se ještě pracuje," řekla ředitelka knihovny Blanka Konvalinková.
Knihy ve volném výběru dostaly nově elektronické čipy. Fungovat ale začnou až po Novém roce, kdy knihovna dostane i nové bezpečnostní rámy. Technologie v budoucnu umožní samoobslužné půjčování knih a výrazně zrychlí odbavení. „Zatím to nemůžeme pustit, z 300 tisíc titulů, které jsou ve volném výběru, máme asi 85 tisíc rozpůjčováno. Vracejí se postupně, lhůtu na jejich vrácení mají čtenáři prodlouženou do 10. října. I tyto tituly musíme opatřit čipy," řekla Konvalinková. Celkově má knihovna ve svém fondu zhruba 1,5 milionu titulů. Ty, které jsou ve skladech, čipy nemají.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.