Aktuálně

Hrady a zámky mají za sebou úspěšnou sezonu. Nejnavštěvovanější byly letos Trosky

Autoři | Foto NPÚ

Zřícenina hradu Trosky v srdci Českého ráje se letos stal nejnavštěvovanější památkou. Přesto i další hrady a zámky navštívily statisíce lidí. A některé zůstávají ještě pár dní otevřené.

Letošní sezona je pro osm státních hradů a zámků v Libereckém kraji úspěšná. Stejně jako v předchozích čtyřech letech už na ně přišlo přes 420.000 turistů, více než čtvrtina z nich navštívila Trosky v Českém ráji. Pondělí 28. října sice bude pro řadu objektů oficiálně posledním otevíracím dnem, ale i poté bude možné některé památky navštívit, informovala regionální mluvčí Národního památkového ústavu Lucie Bidlasová.

„Hrad Bezděz bude otevřen i v úterý 29. října, hrad Grabštejn 29. a 30. října, zámky Hrubý Rohozec a Frýdlant až do 31. října, zámek Sychrov je přístupný celoročně, denně,“ uvedla Bidlasová. Památky tradičně chystají akce i na listopad a období adventu.

Nejnavštěvovanější památkou v kraji je letos zřícenina hradu Trosky. Na věž Babu a na vyhlídku pod věží Panna s výhledem na Český ráj, Ještěd, Krkonoše i Jizerské hory se vydalo zatím přes 113.000 lidí, to je nejvíce minimálně za posledních deset let. „Sezona byla nadprůměrná. Řekl bych, že to bylo počasím a kulturními akcemi, těch bylo letos zase poměrně dost,“ řekl kastelán hradu Lubomír Martínek. I přes vysokou návštěvnost se ale podle něj takřka netvořily fronty. „Bývaly v minulých letech až stometrové, letos byla fronta výjimečně. Návštěvnost se rozprostřela v sezoně docela hezky, bylo to takové plynulé. Dokonce jsme ani jednou nepřesáhli 2000 lidí za den, což se nám většinou každý rok povedlo na svátky Husa a Cyrila a Metoděje,“ dodal kastelán.

Výbornou sezonu má za sebou také příhraniční hrad Grabštejn u Hrádku nad Nisou na Liberecku, který poprvé překonal hranici 20.000 návštěvníků za rok. „Myslím, že u nás v tom určitou roli hrál Clam-Gallasovský rok, kdy o Grabštejnu bylo hodně slyšet,“ uvedla kastelánka Iva Bártová. Památkáři mají celorepublikově každý rok věnovaný některému šlechtickému rodu, letos to byly právě Gallasové a Clam-Gallasové, kterým Grabštejn patřil. Hrad se dokonce stal republikovým centrem Hradozámecké noci. Podle Bártové se díky tomu povědomí o Grabštejnu zvedlo. „Lidé často nevědí, že je zpřístupněný. Někteří si pořád myslí, že ho mají vojáci nebo že je ještě ruina,“ dodala.

Lepší než minulá sezona bude ta letošní i pro zámky Frýdlant, Hrubý Rohozec a Lemberk, zhruba stejná pro hrad Bezděz a nejspíš horší pro zámky Sychrov a Zákupy. Letos bylo na hradech a zámcích provedeno i několik oprav. Mezi největší patří oprava terasy mezi renesančním zámkem a kastelánským křídlem na frýdlantském zámku. „Klíčovým prvkem bylo odvodnění a izolace proti zatékání. Při této příležitosti bylo obnoveno také schodiště včetně zábradlí a provedena nová omítka na přiléhající zdi zámku,“ uvedla Bidlasová. Na Bezdězu skončila oprava soklu, fasády a vitráží v kapli a na zámku v Zákupech začala rozsáhlá rekonstrukce střechy a stropů nad podlažím, ve kterém je instalována klíčová prohlídková trasa.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.

Štítky hrady, zámky, Národní památkový ústav, památky, zámek, hrad, Trosky, Český ráj, Grabštejn, Hrad Bezděz, Liberecký kraj, oprava, Frýdlant

Přihlášení uživatele

 Přihlásit se přes Apple
Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.