Aktuálně

Mezinárodní sympozium v turnovském muzeu nebude, náhradou jsou tři výstavy

Autoři | Foto pixabay.com

Tři výstavy děl zlatníků a šperkařů má muzeum v Turnově místo mezinárodního sympozia, které se letos mělo v muzeu konat pošestadvacáté. Kvůli koronavirovým opatřením ale nemohli přijet zahraniční umělci, sympozium proto bylo zrušeno. Jedna výstava je souhrnná a na dalších dvou jsou výtvory českých šperkařů Reného Hory a Karla Votipky. ČTK o tom dnes informoval organizátor sympozii a kurátor muzea Miroslav Cogan.

Výstava nazvaná Současný Evropský šperk je podle něj přehlídkou mimořádných prací českých i zahraničních šperkařů a výtvarníků vzniklých v rámci sympozií. "Na světě existuje více rozsáhlých a prestižních sbírek současného šperku, jen několik ale vzniklo z pracovních setkání šperkařů tak jako tato, kterou spravuje Muzeum Českého ráje v Turnově, uvedl Cogan.

Podle něj sbírka dokumentuje vývoj současného šperku v posledních 30 letech. „Je také dokladem o setkávání výtvarníků z celého světa v místě se staletou tradicí broušení drahokamů a zlatnictví," dodal.

Výstava k šedesátinám českého šperkaře, výtvarníka a účastníka sympozií Reného Hory je podle něj koncipována jako pestrá přehlídka jeho tvorby a lze ji rozdělit na tři okruhy. „Volné, sochařsky cítěné brože a prsteny z mnohobarevné acetátcelulózy, kterou známe z módních brýlových obrouček," uvedl první z nich. Dalším okruhem jsou podle něj série plochých broží a závěsů s výraznou černou siluetou a třetím čtvercové brože. „V nichž Hora vynalézavě varíruje rysy lidské tváře. K nim patří soubor broží seřazených do hravého kaleidoskopu, který září svěžími barvami podsvícených okénkových emailů," dodal Cogan.

V klenuté podzemní klenotnici muzea má 140 šperků a objektů rozmístěné pětapadesátiletý Karel Votipka. „Mezi šperkaři zaujímá výjimečné postavení svou všestranností a hlubokým zájmem o drahé kameny, které sám sbírá, brousí a konečně i zasazuje do robustních, výrazně plastických kreací," uvedl Cogan. Na výstavě převažují nefrity, acháty a perly.

„I laik docení virtuozně vybroušené, milimetr silné, někdy i do oblouku vybroušené nefritové plátky, z nichž sestavuje své brože jako miniaturní architekturu," uvedl Cogan. Výrazné jsou podle něj Votipkovy náhrdelníky a brože zdobené pestrou kresbou domácích i exotických achátů. „Nemůžeme pominout sérii broží modelovaných z plastického stříbra. V nich jsou zasazeny obří perly nepravidelných tvarů, které zlatníci označují jako barokní," dodal. Všechny tři výstavy potrvají do 12. července.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.

Štítky ČR, výtvarné, koronavirus, Turnov, muzeum, sympozium, výstava, brož, René Hora, šperk, Muzeum Českého ráje v Turnově

Komentáře

Přihlášení uživatele

 Přihlásit se přes Apple
Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.