Tichý, skromný, ale nadaný, takový byl písničkář Karel Diepold, který letos oslavil 59. narozeniny. Šedestáku už ale oslaví u nebeských bran. O jeho odchodu informoval na Facebooku 23. června 2020 jeho přítel Jan Burian.
Karel Dieplod se narodil 1. června 1961 v Liberci. Písničky začal v Praze na vysoké škole, kde studoval elektrotechniku a později se stal projektantem elektrotechnických zabezpečovacích systémů. Svůj první koncert absolvoval jako host herce Ivana Vyskočila, který měl v té době svůj pořad na strahovských kolejích. Rok 1983 odstartoval jeho kariéru po různých, především folkových festivalech a pravidelně se umisťoval v první desítce ankety českoslovenckých vysokoškolských klubů.
Nikdy nevydal vlastní CD, ale jeho píseň Stařečku malíři vyšla na společné desce Drobné skladby mistrů, kam přispěli i Jiří Suchý, bratři Ebenové nebo již zmiňovaný Jan Burian. Sám Diepold nejčastěji vystupoval s Láďou Vokatým (housle) a Petrem Freundem (klávesy), ale spolupracoval také s Karlem Plíhalem, Zuzanou Navarovou a Vladimírem Mertou. Byl také členem Osamělých písničkářů. Krom hudby se věnoval třeba homeopatii. Ve svých třiatřiceti letech se nechal pokřtít v kostele v Neratově v Orlických horách, kde později pravdielně koncertoval.
Jeho přítel a kolega Jan Burian o něm napsal. „… máte před sebou na jevišti někoho, kdo ani nemusí umět skvěle hrát, ani nijak zvlášť zpívat, vypadá docela normálně, a přesto může být setkání s ním neobyčejným a dokonce nezapomenutelným zážitkem. Jedním z těchto umělců je liberecký písničkář Karel Diepold.” O několik řádků později dodává. „Komu se podobá? Možná jakémusi jizerskému Leonardu Cohenovi – svým klidem a jemností projevu, hloubkou výpovědi, skromností…”
A co o sobě prohlásil sám Karel Diepold? „Písnička je způsob komunikace. Každý člověk má nějaký způsob, jak komunikovat s okolím a mně tenhle vyhovuje.“
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.