středa 21. dubna 2021 Alexandra

Zemřel 'jizerský Leonard Cohen'. Karlu Diepoldovi bylo pouhých 59 let

Tichý, skromný, ale nadaný, takový byl písničkář Karel Diepold, který letos oslavil 59. narozeniny. Šedestáku už ale oslaví u nebeských bran. O jeho odchodu informoval na Facebooku 23. června 2020 jeho přítel Jan Burian.

Karel Dieplod se narodil 1. června 1961 v Liberci. Písničky začal v Praze na vysoké škole, kde studoval elektrotechniku a později se stal projektantem elektrotechnických zabezpečovacích systémů. Svůj první koncert absolvoval jako host herce Ivana Vyskočila, který měl v té době svůj pořad na strahovských kolejích. Rok 1983 odstartoval jeho kariéru po různých, především folkových festivalech a pravidelně se umisťoval v první desítce ankety českoslovenckých vysokoškolských klubů.

Nikdy nevydal vlastní CD, ale jeho píseň Stařečku malíři vyšla na společné desce Drobné skladby mistrů, kam přispěli i Jiří Suchý, bratři Ebenové nebo již zmiňovaný Jan Burian. Sám Diepold nejčastěji vystupoval s Láďou Vokatým (housle) a Petrem Freundem (klávesy), ale spolupracoval také s Karlem Plíhalem, Zuzanou Navarovou a Vladimírem Mertou. Byl také členem Osamělých písničkářů. Krom hudby se věnoval třeba homeopatii. Ve svých třiatřiceti letech se nechal pokřtít v kostele v Neratově v Orlických horách, kde později pravdielně koncertoval.

Jeho přítel a kolega Jan Burian o něm napsal. „… máte před sebou na jevišti někoho, kdo ani nemusí umět skvěle hrát, ani nijak zvlášť zpívat, vypadá docela normálně, a přesto může být setkání s ním neobyčejným a dokonce nezapomenutelným zážitkem. Jedním z těchto umělců je liberecký písničkář Karel Diepold.” O několik řádků později dodává. „Komu se podobá? Možná jakémusi jizerskému Leonardu Cohenovi – svým klidem a jemností projevu, hloubkou výpovědi, skromností…”

A co o sobě prohlásil sám Karel Diepold? „Písnička je způsob komunikace. Každý člověk má nějaký způsob, jak komunikovat s okolím a mně tenhle vyhovuje.“

Hodnocení článku je 94 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto repro youtube.com

Štítky Karel diepold, písničkář, úmrtí

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.