středa 23. září 2020 Berta

Dny evropského dědictví zpřístupní v Jablonci bývalý chudobinec i nový Crystal

Blíží se další ročník Dnů evropského dědictví, které nabídnou v Jablonci nad Nisou pestrý program. Návštěvníci se mohou těšit například na prohlídku nové přístavby Muzea skla a bižuterie.

Dny evropského dědictví otevřou v sobotu 12. září v Jablonci nad Nisou veřejnosti i secesní budovu bývalého městského chudobince a chorobince, kde dnes sídlí okresní archiv. Otevřená bude také funkcionalistická radnice, kde návštěvníci dostanou možnost nahlédnout do zrekonstruovaných salonků a sálů a svézt se oběžným výtahem - páternosterem, jehož oprava před pár týdny skončila. Na radnici ale mohou jenom s rouškou, řekla za organizátory Radana Schaeferová.

Letošní Den evropského dědictví výrazně ovlivní aktuální hygienická opatření. „Program se připravuje s časovým předstihem a nemůžeme na sto procent slíbit, že vše proběhne podle plánu. I proto jsme letos trochu opatrnější, co se rozsahu akce týče. Samozřejmě nutností bude dodržet aktuální nařízení, například radnice je úřad, a tudíž vstup do této památky bude možný je s rouškou. Věříme, že to však návštěvníky neodradí a zachovají nám přízeň," doplnil ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra Petr Vobořil.

Jablonecké památky se návštěvníkům tradičně otevřou zdarma. Bude příležitostí prohlédnout si například i novou přístavbu Muzea skla a bižuterie, která má podobu skleněného krystalu. Zájemci mohou nahlédnout do zákulisí secesní budovy jabloneckého divadla nebo se vydat na komentovanou prohlídku funkcionalistické Kantorovy vily, kterou před třemi lety město koupilo. Prohlídky jsou ale komentované, pro omezený počet lidí. Místo si tak musí zájemci rezervovat. „Vstupenky jsou k vyzvednutí zdarma na turistickém infocentru," doplnila Schaeferová.

Součástí sobotního programu bude i upomínková exhibiční ražba v dílnách uměleckoprůmyslové školy. Nově se letos ke Dni Evropského dědictví připojí i Galerie N v bývalé pomocné divadelní budově, která představí práce studentů Katedry designu Technické univerzity Liberec. Připravena je i rodinná trasa. „Účastníky čekají zábavné úkoly a třeba v sokolovně je pro děti po celý den i další doprovodný program," řekl Vobořil. Po městě budou navíc jezdit historické autobusy, i v nich bude ale stejně jako na radnici povinná rouška.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Denisa Albaniová

Štítky ČR, památky, správa, Jablonec n.N.

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.