středa 16. června 2021 Zbyněk

Titul Památka roku získal secesní dům v Jablonci za vkusnou a citlivou rekonstrukci

Do soutěže o udělení titulu Památka roku 2020 se přihlásily celkem čtyři stavby. Vítězem se stal zrekonstruovaný secesní dům v Korejské ulici v Jablonci nad Nisou.

Secesní dům prošel citlivou obnovou fasády, která byla rozdělena do celkem tří etap. Kromě nové omítky, ve které byly zachovány a obnoveny dekorativní prvky, se dočkal dům také renovace dveří, výměny parapetů nebo střešní krytiny. „Došlo i k repasi stávajících oken, k obroušení, zatmelení a natření zelenou barvou,“ uvedl mluvčí kraje Jan Mikulička.

Secesní dům v Jablonci obdržel kromě titulu také odměnu padesát tisíc korun.

Porota soutěže ocenila i to, že na obnově domu se muselo shodnout několik vlastníků. „Je to rozhodně mimořádný přístup a následováníhodný příklad,“ komentovala krajská náměstkyně Květa Vinklátová

Vedle domu v Korejské soutěžila o vítězství ještě bývalá sušárna chmele v Dubé, kaple Božího hrobu v Liberci a další secesní vila v Jablonci v ulici V Nivách. Malou účast připisuje komise koronaviru. „Jsem si jistá, že rekonstrukcí památek nebo jejich etap proběhlo v kraji mnohem víc. Nicméně pandemie posunula priority lidí jinam,“ dodala Vinklátová s tím, že příští rok očekávají jistě větší účast.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Liberecký kraj

Štítky secesní dům, Jablonec, Korejská, památka roku

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.