V Muzeu Českého ráje v Turnově můžete během adventu zhlédnout výstavu Ze svatého kouta, která je ukázkou podmaleb se sbírky rodiny Scheybalovy. Mezi nimi se nachází i jedinečný kousek s vyobrazením ukřižování sv. Starosty. Unikátní podmalbu na skle si Muzeum zvolilo za exponát měsíce.
Podmalba s ukřižovanou svatou Starostou pochází z roku 1764 a jejím autorem byl školený malíř skla, který využil olejovou temperu. „Podmalby na skle zdaleka nejsou mrtvým lidovým uměním. I v současnosti se s nimi lze setkat na nejrůznějších řemeslných trzích a jarmarcích,“ podotkla náměstkyně hejtmana Květa Vinklátová.
Vyobrazení svaté Starosty je v českých zemích spíše výjimečné. I proto je právě tato podmalba exponátem měsíce. Všechna díla se svatou Starostou pak pochází z období baroka. „Zpodobnění této světice, ukřižované dívky s plnovousem a korunou, oblečené do dlouhých slavnostních šatů a střevíců, v českých zemích moc není,“ informovala etnografka Vladimíra Jakouběová.
Podle legendy bývala svatá Starosta, které se v jiných zemích říká také Liberata, Wilgeforte, Uncumber či Livrade, dcerou portugalského krále. Dívku křesťanského vyzvání chtěl král údajně provdat za krutého pohanského vládce. S tím ale dívka nesouhlasila a aby nechtěnému sňatku zabránila, modlila se k bohu a žádala ho, aby ji znetvořil. Přes noc tak narostly Starostě vousy. Nastávající od plánované svatby ustoupil a za to ji nechal otec ukřižovat.
Podle některých zdrojů ale mohla celá pověst o svaté Starostě vzniknout pouze nesprávnou interpretací historických zobrazení Ježíše Krista. Zatímco u nás se Kristus zobrazoval na kříži většinou jen v bederní roušce s trnovou korunou, v některých jiných zemích se vyobrazoval v dlouhých šatech a s královskou korunou.
Kromě výstavy najdou turisté svatou Starostu i jinde v našem regionu. „Kromě chrámů a klášterů stojí sochy této světice také na veřejných prostranstvích, například ta z roku 1705 poblíž zaniklé vesničky Mnichov u Zahrádek na Českolipsku, nedaleko kostela svaté Barbory,“ doplnil mluvčí kraje Jan Mikulička.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.