Počasí dnes-1 °C, zítra0 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Šperkaři spojili síly s AI. Osobitou tvorbu představují v muzeu

Netradiční výstavu současného autorského šperku Computer&Jewellery, která je součástí Mezinárodního trienále skla a bižuterie Jablonec 2023, můžete v těchto dnech vidět v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Tvůrci spojili síly s umělou inteligencí, ale využili i nosiče dat či konstrukční prvky počítačů k výrobě šperků.

Někteří do svých prací důvtipně vsadili počítačový slang, jiní podlehli kouzlu tvorby prostřednictvím počítačových programů spolupracujících s CNC obráběním, laserem či 3D tiskem. Šperky jsou stvořené třeba s částí počítačů nebo mobilních telefonů, ale i dalších výtvarně uchopitelných součátek přístrojů.

Výstava současného autorského šperku Computer&Jewellery
Muzeum skla a bižuterie Jablonec n. N.
Potrvá do 7. dubna 2024

Účastníci Mezinárodního šperkařského sympozia: Mia Čopíková (Slovenská republika), Carolin Denter (Německo), Kamila Housová Mizerová, Martin Pouzar, Martin Verner

Další vystavující autoři: Michal Cimala, Jolana Čtvrtečková, Stanislava Grebeníčková, Martin Grosman, Jan Hásek, Marta Havlíčková, Pavel Herynek, Radomíra Jandová, Simona Kafková, Pavel Kopřiva, Karolína Kopřivová, Mária Kobelová, Jolana Krédlová Nováková, Jaroslav Kučera, Zdeňka Laštovičková, Antonie Lecher, Pavel Opočenský, Hana B. Polívková, Veronika Pouzarová, Kateřina Reich, Denisa Sedláková, Adéla Schicker, Marcela Kindl Steffanová, Jiří Šibor, Jana Válková Střílková, Ludmila Šikolová, Markéta Šílená, Kristýna Španihelová, Blanka Šperková, Marta Švajdová, Jiří Urban, Sára Vašíček Milleson, Miroslava Veselá, Karel Votipka, Adéla Wiesenbergerová, Markéta Poláková.

Byla využita i osobitá kreativita umělé inteligence a několik autorů se také věnuje hlubšímu zamyšlení nad tématem problematiky komunikace a rozpadu civilizace v důsledku nadužívání techniky nebo uchvácení umělou inteligencí, která dokonce některé šperky vytvořila,“ uvedla kurátorka výstavy Kateřina Nora Nováková.

Vystavená díla reflektují osobitý výtvarný výraz každého ze čtyř desítek autorů, ale také hlubší myšlenkový podtext jednotlivých osobností k tématu ovlivnění lidské kultury počítačovou technikou. Návštěvníci na výstavě najdou šperky v podobě trojského koně, blackboxu, modré obrazovky smrti nebo rostlinné sítě jako obdobu internetu.

Součástí výstavy jsou práce pěti autorů, kteří se zúčastnili mezinárodního šperkařského sympozia pořádaného muzeem letos v červnu. Navázalo na jablonecká šperkařská sympozia z let 1968, 1971 a 2008 a proběhlo v dílně Katedry designu textilní fakulty Technické univerzity v Liberci.

Úkolem účastníků bylo kromě ztvárnění daného tématu využít ve špercích i kovové nebo skleněné bižuterní komponenty, které propojují práce s tradiční jabloneckou výrobou,“ doplnila ředitelka muzea Milada Valečková. K výstavě byl vydán i stejnojmenný katalog.

Ohodnoť článek

Foto Muzeum skla a bižuterie Jablonec n. N.

Štítky šperky, umělá inteligence, výstava, Muzeum skla a bižuterie, Jablonec nad Nisou

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Šperkaři spojili síly s AI. Osobitou tvorbu představují v muzeu  |  Kultura  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.