Rok plný oslav i mnoha novinek připravili u příležitosti 120. výročí vzniku v jabloneckém Muzeu skla a bižuterie. Objeví se řada zajímavostí v expozicích, nová lákadla pro nejmenší návštěvníky i třeba originální průvodce či murál na zdi jedné z muzejních budov.
„Slavit se bude celý rok,“ řekla ředitelka muzea Milada Valečková. Samozřejmě i interaktivním programem, od oblíbených výtvarných dílen, přes hudební vystoupení, komentované prohlídky či zábavné i odborné programy.
Už v dubnu se například mohou návštěvníci těšit na odhalení dalšího uměleckého díla v muzejním parku, a to figurální plastiky uznávané sklářské výtvarnice Gizely Šabókové. V květnu by měl být v rámci muzejní noci představen veřejnosti „murál“, tedy originální výtvarné ztvárnění tak zvaného Pelantova schodiště, betonové přístavby muzea ze 60. let.
„V listopadu vyhlášená veřejná soutěž oslovila 9 účastníků, o realizaci rozhodne odborná komise do konce ledna,“ sdělil hlavní kurátor muzea Petr Nový. Na červen připravují dětský den v muzeu, kdy budou zpřístupněny nové, originální dětské hrací prvky v muzejním parku, pokřtěn maskot a dětský tištěný průvodce muzeem. Výtvarně jej přislíbil zpracovat kreslíř Petr Urban, který už je autorem i dříve zpracovaného průvodce expozicemi na Kristiánově.
„To vše je součástí naší dlouhodobé strategie většího využívání parku a celého muzea rodinami s dětmi. Akci doprovodí celodenní zábavný program,“ dodává muzejní edukátorka Dana Křivánková.
Ve druhém pololetí chystají v muzeu dvě veřejné akce spojené s kulturním programem, a to v rámci tradiční akce Křehká krása a vloni zrozené Jablonecké Perle. V říjnu také bude v rámci Dne evropského dědictví odhalena pamětní deska zakladatele muzea K. R. Fischera, oslavy ukončí tradiční vánoční tvoření, letos obohacené o překvapení.
Pro muzeum byl loňský rok velmi úspěšný. V prosinci slavilo úspěšný zápis ruční výroba skla na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO, ke konci roku dosáhlo vysněné mety 50 tisíc návštěvníků za rok. V soutěži o cenu Evropské muzeum roku 2024 (EMYA) se dostalo do užšího výběru a v květnu se utká s dalšími vybranými institucemi o vítězství.
„Pro nás je velkým úspěchem už samotný postup mezi nominované. Dosud se to povedlo jen několika českým muzeím. Společné setkání s ostatními a prezentace nám navíc dá možnosti rozšíření kontaktů k navázání mezinárodní spolupráce,“ doplnila Valečková.
Už dnes má ale muzeum díky svému dobrému jménu a zahraničním kontaktům v plánu velké zahraniční výstavní projekty. V roce 2024 uspořádá výstavy u partnerů ve Španělsku, Polsku a na Slovensku, ve spolupráci s Českými centry budou dále obíhat svět dvě výstavy - Christmas Treasure (Vánoční poklad) věnovaná současným vánočním ozdobám, a Czech IN, tedy inovace, které české sklářství dalo světu.
„Uspěli jsme rovněž s oběma podanými projekty v grantovém řízení v rámci Národního plánu obnovy, podprogramu Mobilita. Otevřeme tedy českým sklářským umělcům a designérům nové možnosti k navázání kontaktů s jejich partnery z dalších zemí Evropy,“ uvedl Petr Nový. Těm zahraničním zase muzeum umožní seznámit se s celou strukturou sklářství u nás, která je v celosvětovém měřítku zcela výjimečná.
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, zřizované Ministerstvem kultury České republiky, spravuje největší kolekci bižuterie na světě a jednu z největších evropských veřejných sbírek skla. Poprvé se muzeum otevřelo veřejnosti už v roce 1904.