Počasí dnes0,2 °C, zítra-1,8 °C
Čtvrtek 16. ledna 2025  |  Svátek má Ctirad
Bez reklam

Liberecká galerie Lázně přivítala loni rekordní počet návštěvníků. Velká jména českého i světového umění nabídne i letos

Rekordní počet návštěvníků, přes 53 tisíc, přivítala v loňském roce Galerie Lázně Liberec. Zvýšený zájem milovníků umění přičítá posílení některých typů výstav, na které přijíždějí lidé nejen ze vzdálenějších koutů České republiky, ale i ze zahraničí. Příkladem takové výstavy, která láká ve velké míře například obyvatele sousedního Německa, je výstava obrazů, kreseb a skic životních partnerů Rosy Loy a Neo Raucha, která je veřejnosti stále přístupná. Končí až 26. ledna. Velká jména české i světové scény umění bude galerie nabízet návštěvníkům i letos, chystá 14 výstav.

Liberecká Galerie Lázně stoupá v posledních letech u návštěvníků v oblibě. „V roce 2022 navštívilo galerii méně než 30 tisíc lidí, v roce 2023 už návštěvnost stoupla na 38 tisíc a loni se dostala na rekordních 53 tisíc návštěvníků. Nutno ale podotknout, že návštěvnost roku 2022 byla ještě ovlivněna covidem. Nicméně z těch loňských čísel mám obrovskou radost. Je vidět, že přicházíme do povědomí a lidé si k nám stále častěji nacházejí cestu,“ říká ředitel liberecké galerie Filip Suchomel.

Rekordní rok připisuje změně koncepce a posílení typů výstav. „Lidé k nám přijíždějí už i ze vzdálenějších destinací, hodně z Prahy, teď také velmi z Německa a to především díky výstavě Rosy Loy a jejího partnera Neo Raucha, kterou u nás lze stále ještě vidět. To jsou opravdu velká světová jména, na která příznivci umění slyší,“ uvádí Suchomel. Díky koncepci galerie jde u výstav navíc vždy o originál, vytvořený přímo pro libereckou galerii, nikoli o výstavy putovní. „I to hraje velkou roli,“ dodává.

Největší letošní výstavní projekt přestavuje v liberecké galerii výjimečné německé autory Rosu Loy a Neo Raucha

Díla výjimečných představitelů nejen německé, ale i světové malby, manželů Rosy Loy a Neo Raucha, nabízí návštěvníkům ke zhlédnutí nová výstava v Oblastní galerii Liberec. Ukazuje více než sto doposud v České republice nevystavených děl obou autorů...

Velká jména české i zahraniční scény bude Galerie Lázně Liberec nabízet i v roce letošním. „Stejně jako loni, i letos sázíme na rozmanitou skladbu krátkodobých výstav. Zastoupeni tu jsou jak čeští umělci, tak i ti zahraniční. Čeká nás celkem 14 výstav, které jsou rovnoměrně rozloženy do celého roku tak, abychom pokaždé měli návštěvníkům co nabídnout. Myslím si, že si každý u nás najde to své. Letos připravujeme dohromady 6 vernisáží, ta první se bude konat už na konci února,“ prozrazuje k programu liberecké galerie její ředitel.

Začátek roku bude věnován významné maďarské umělkyni Zsófii Keresztes, která v České republice poprvé představí svá díla sólově.

Libereckou galerii oživí díla slavné maďarské umělkyně. Představí mozaiky propojující ženské tělo, přírodu a lidské vztahy

Letošní výstavní sezónu odstartuje Galerie Lázně Liberec projektem slavné maďarské umělkyně Zsófie Keresztes. Tato mladá sochařka, která patří mezi nejvýznamnější středoevropské autorky současnosti, vytvoří v Liberci nezapomenutelnou podívanou....

„Jsem nadšená, že se Zsófii povedlo dostat k nám do Liberce. Její výjimečný umělecký styl je přímo dechberoucí a v její tvorbě je skryto mnoho významů, o nichž bychom měli přemýšlet. Stěžejními motivy výstavy jsou ženské tělo, příroda a lidské vztahy. To vše reflektují sochy vytvořené z mozaiky a textilií,“ říká k výstavě její kurátorka Tea Záchová. Ta zároveň doplňuje, že díla této významné středoevropské sochařky budou návštěvníci moci vidět už 27. února na slavnostní vernisáži. Společně s tím začne i výstava keramiky a porcelánu z ateliéru Milana Pekaře z pražské UMPRUM.

O tři týdny později, 20. března, bude zahájena trojice dalších výstav. Jedna z nich ukáže tematizovaný průřez tvorbou jednoho z nejetablovanějších českých umělců druhé poloviny 20. století, a to Milana Kunce. „Výběr děl a jejich instalace se zaměří na dichotomii politicky aktivní polohy Kuncova myšlení a referencí na pokleslé žánry, motivy a do jisté míry i samotný exkluzivní rukopis a jejich vzájemnou syntézu vytvářející specifickou aktualizaci stavu dnešního světa,“ vysvětluje kurátor výstavy Jakub Král.

Ve spolupráci s partnerským muzeem v Augsburgu liberecká galerie nabídne mistrovská díla augsburgských malířů a grafiků 17. a 18. století, například Johanna Moritze Rugendase, Johanna Evangelisty Holzera a nebo Johanna Heinricha Schönfelda. „Barokní plátna budou doplněna cennými grafickými listy, což divákům představí uměleckohistorický kontext našeho partnerského bavorského města,“ dodává jedna z kurátorek výstavy Jana Farská Hájková. Poslední z březnových výstav pak bude prezentovat práce studentů a absolventů nově akreditovaného navazujícího studijního programu Katedry designu Fakulty textilní TUL. „Prezentace studentů a pro studenty je ostatně jednou z oblastí, které se letos chceme věnovat. Považujeme ji za velmi důležitou,“ podotýká ředitel galerie.

Květen se v liberecké galerii ponese ve znamení druhé světové války a mezinárodního festivalu animovaných filmů. Ve čtvrtek 7. května bude zahájena výstava s názvem A přesto říci životu ano, která se koná u příležitosti 80. výročí od konce druhé světové války. Představena tu budou díla významných českých umělců, jejichž osud byl válkou poznamenán. K vidění budou například díla Josefa Čapka, Emila Filly, Jaroslava Krále a mnoha dalších. „Název jsem si vypůjčila od rakousko – židovského psychologa Viktora E. Frankla, který si prošel hrůzami koncentračních táborů a na základě této zkušenosti vytvořil teorii přežití v mezních životních situacích. Způsob, jak přese vše prožité lze říci životu ano,“ uvádí kurátorka Michaela Kubišová. Tuto válečnou tematiku pak na začátku května doplní výstava věnovaná mezinárodnímu festivalu animovaných filmů v Liberci Anifilm. „Tady žádné další podrobnosti zatím s ohledem na přání organizačního týmu Anifilmu uvádět nebudeme, prozradí vše včas sami,“ říká s úsměvem mluvčí Liberecké galerie Lázně Kateřina Třmínková.

Moderní kaligrafie a performace - světový zážitek

Letní sezóna v liberecké galerii začínající 20. června uvede hned 3 nové výstavy, přičemž tou největší bude výstava slavného japonského moderního kaligrafa Kojiho Kakinumy. Práce umělce, který mimo jiné vytvořil jeden z oficiálních uměleckých plakátů k Letním paralympijským hrám v Tokiu 2020, udělají z galerijní bazénové a podbazénové haly ráj tradičního japonského umění. „Výstava Kojiho Kakinumy pro nás bude velkou výzvou, neboť všechna díla budou muset putovat tisíce kilometrů, aby se k nám do Liberce dostala. Výsledek ale určitě bude stát za to, proto by si naši návštěvníci neměli nechat tento ojedinělý projekt ujít. Včetně performace, kterou připravuje na zahájení výstavy,“ podotýká kurátor výstavy a ředitel galerie Filip Suchomel. Spolu s tvorbou japonského kaligrafa odstartují na konci června také výstavy tvůrce umělecké keramiky Romana Šediny a výtvarnice Naděždy Plíškové. U zmíněné autorky půjde o monografickou retrospektivní výstavu, která návštěvníkům přiblíží nejen její dílo, ale i život. „Naděžda byla českou grafičkou, keramičkou a autorkou sochařských děl. Byla také manželkou sochaře, kreslíře, grafika a vysokoškolského profesora Karla Nepraše. Nemohla ale vystavovat. Výstava jejích děl, kterou chystáme, tak má být jakousi její rehabilitací a zároveň ukázkou její tvorby, která není příliš známá,“ dodává ředitel galerie.

Na podzim vystřídají kaligrafii Kojiho Kakinumi v podbazénové hale jemné, osobitě angažované a kritické práce Zdeny Kolečkové. K nim se pak ve třech výstavních prostorech připojí malby portrétisty a krajináře Jana Vochoče. O necelý měsíc později, přesněji 20. listopadu, pak návštěvníci galerie budou moci proniknout do příběhu a tvorby liberecké výtvarné skupiny Oktobergruppe. „Ve své době patřila k umělecky progresivnějším uskupením a jejím cílem bylo propojit kvalitní výtvarné umělce a vyčlenit se tak z běžné dobové produkce. Kromě generační sounáležitosti jejich tvorbu zpočátku propojoval příklon k poválečné vlně expresionismu a v druhé polovině desetiletí k nové věcnosti. Skupina existovala v místě a čase a v tomto smyslu je koncipovaná i tato kulturně-historická výstava,“ doplňuje kurátorka Anna Habánová. Na konci listopadu se prostřednictvím své tvorby v galerii představí ještě studenti střední školy v Železném Brodě. Tím bude výstavní plán na rok 2025 završen.

Liberecká galerie Lázně změnila v letošním roce koncepci vstupného. Do stálých výstav mají díky tomu návštěvníci vstup zdarma. „Jde o výstavy, které jsou velkým pokladem tohoto regionu a jejichž hodnota je v řádu miliard. Tyto výstavy chceme zpřístupnit co největšímu počtu lidí, včetně místních. Nicméně vše zadarmo být nemůže a příprava krátkodobých výstav autorů velkých jmen je vždy velmi náročná. Proto na krátkodobé výstavy vstup zůstane. Nicméně když porovnám vstupenky do kina, které přijdou na stokoruny, tak naše vstupné ve výši 160 korun je určitě přijatelné,“ dodává ředitel galerie.

Galerie Lázně Liberec chystá letos i změnu své vizuální identity. Nové bude její logo a připravují se i moderní a designové webové stránky. Hlavním grafickým prvkem této nové identity bude písmeno L, které se propíše i do podoby webu. Článek o nové vizuální identitě i novém webu pro vás připravujeme.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Galerie Lázně Liberec

Štítky galerie, Liberec, Lázně, OGL, statistika, návštěvnost, rekord, výstavní plán, 2025

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Liberecká galerie Lázně přivítala loni rekordní počet návštěvníků. Velká jména českého i světového umění nabídne i letos  |  Kultura  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.