Studenti liberecké architektury s v rámci svých semestrálních pracích zaměřili na život v malých obcích na Liberecku. Výsledkem jsou práce, které mají nastartovat kulturní a možná i ekonomický život. Co studenti vymysleli, si budete moci prohlédnout od 6.ledna na výstavě v budově Libereckého kraje.
Přehlídka nese název Projekty pro Liberecký kraj. Podle šéfů ateliéru Radka Suchánka a Petra Janoše, ve kterém práce vznikly, se studenti zaměřili na obce, jejichž hlavním problémem není překotný rozvoj, ale naopak stagnace či úpadek.
Jednotlivé projekty pak mají obce oživit. Ať už z kulturního, ale i ekonomického hlediska. Proto třeba jedna ze studentek navrhla do Rádla centrum pro seniory a mateřskou školku. Její kolega zase knihovnu a společenský prostor u rybníka.
„Už výstava návrhů na řešení hlavního nástupu do krajského úřadu, která se na kraji konala v květnu loňského roku, byla velmi zajímavá a ukázalo se, že studenti mají mnohdy netradiční a originální nápady. Uvidíme, jestli se nové projekty pro obce našeho kraje podaří uskutečnit, když lávka k budově úřadu dosud nestojí,“ řekl k výstavě hejtman Martin Půta.
A jaké projekty si studenti vymysleli? V obci Rádlo navrhla Tereza Scheibová sociální centrum pro seniory a mateřskou školku, Stanislav Pech pak novou místní knihovnu a společenský prostor u nového rybníka.
Projekty studentů Jakuba Dvořáka, Ondřeje Pchálka a Jana Stibrala pro obec Bzí řeší meditační prostor s výhledem do krajiny, ateliér u kostela pro hostujícího umělce a objekt na návsi pro obchod a autobusovou zastávku.
Do obce Rakousy navrhl Vojtěch Šaroun novou náves, Roman Balšán experimentální scénu pro místní ochotnický divadelní spolek a Jiří Gulbis objekty ovčína za účelem rozvoje ekologického zemědělství i turistického ruchu. Ondřej Smetana navrhl novou hasičárnu do Frýdštejna, Klára Jančová veřejný prostor s železniční zastávkou pro obec Šimonovice.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.