pátek 25. září 2020 Zlata

POLITICKÁ KORIDA: Měl se před deseti lety zbourat Obchodní dům Ještěd?

Před deseti lety začala demolice Obchodního domu Ještěd od architektů Masáka a Hubáčka. Ceněná stavba sedmdesátých let ale musela ustoupit nové výstavbě, která měla lépe zohlednit nové trendy v nakupování. Bourání tehdy schválilo i přes protesty odborné i laické veřejnosti i památkářů liberecké zastupitelstvo

Liberecká Drbna se současných představitelů zeptala, jak by se k případnému bourání OD Ještěd postavili dnes. Otázka zněla: Před deseti lety začala demolice OD Ještěd. Zvedli byste ruku pro jeho bourání dnes?

Na otázku ve stanovéném termínu neodpověděl primátor Jaroslav Zámečník (Starostové) a Petr Židek (ODS).

Jiří Němeček (ANO)

Budova byla něčím jedinečným a v prostoru kde stála, působila naprosto přiměřenými rozměry. Je velká škoda, že byla zničena. Objekt, kterým bylo toto OC nahrazeno, nemá ani přibližnou hodnotu tehdejší stavby OC Ještěd. Objektivně je třeba uznat, že z logistického hlediska a z hlediska využití prostoru nebylo původní OC optimální a bylo by nutné použít jiný koncept využití celého objektu. Nicméně z mého pohledu je velká škoda, že tato avantgardní stavba z našeho města nadobro zmizela.

Jan Korytář (Změna pro Liberec)

Ruku bych zvedl jen v případě, že by nově vzniklý prostor a zástavba byly hodnotnější a více městotvorné než to, co zde vzniklo. Zejména část nového obchodního centra směrem k Soukennému náměstí a směrem k souboru domů "loď" se moc nepovedla. Mohl zde být přitom velký volný prostor - velkoryse pojaté velké náměstí od současného Soukeňáku až k domu kultury.

Jaromír Baxa (LOL!)

Zpětně viděno, máme za to, že naši předchůdci udělali chybu. Nepatříme mezi skalní fanoušky původního OD Ještěd, ještě méně se nám ale líbí to, co na jeho místě vyrostlo. Zmizel výhled z Pražské ulice na Ještěd. Fasády domu směrem na Soukenné náměstí a do Jánské ulice vypadají, jako kdyby architektovi došly nápady a investorovi peníze. Vzhledem k tomu, že pro stavbu Fóra Liberec poskytovalo část pozemků i město, očekávali bychom, že si výslednou povahu pohlídá více. Pro nás mladší je vznik Fóra hlavně příkladem, jak stavby ve veřejném prostoru nedělat.

Autoři | Foto APB Plzeň

Štítky Politická korida, politika, Od Ještěd, demolice

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.